Kategoriler

Kesilen Sütten Lor Peyniri Yapımı

kesilen sütten ev yapımı lor peyniri

Bugün sizlere evde lor peyniri nasıl yapılır tüm püf noktaları ile birlikte hazırladık. İster ağız sütü kullanarak isterseniz de taze süt ile hazırlayabilirsiniz. İkisi için de malzeme listesini aşağıda paylaşacağım.

Şimdi evde lor peyniri yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Lor Peyniri Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 1,5 kilo ağız sütü
  • 2 su bardağına yakın yoğurt
  • Damak zevkinize göre tuz

Ağız sütü olmayanlar için;

  • 3 kilo taze süt
  • 3 su bardağı kadar yoğurt
  • Damak zevkinize göre tuz

Kesilen Sütten Lor Peyniri Yapımı

İlk olarak 1,5 kilogram sütü süzgeçten geçirerek geniş bir tencereye alıp orta ateşte ara ara karıştırarak kaynamaya bırakıyoruz.

1,5 kg ağız sütü kullandım, bu süt kendi kendine kesilebiliyor. Bu sütü bulamayanlar için taze süt malzemelerini de paylaştım.

Süt kaynadıkça süt kesilecek ve parça parça olacaktır. Parça parça olunca altını kısalım ve karıştırın. Peynirin daha beyaz ve hafif ekşimtırak bir tat olması için içerisine 2 su bardağı kadar da yoğurt ekliyoruz.

Yoğurt ile birlikte de 5 dakika kadar da pişirmeye devam edelim. İyice kesik kesik olunca ocağın altını kapatıp beklemeye bırakıyoruz. Bekledikçe iyice suyunu çekecektir.

Soğuduktan sonra peyniri süzgeçten geçirip suyunu süzüyoruz. Bu peyniri kahvaltıda ya da hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

İyice soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak buzlukta saklayabilirsiniz. Peynirlere damak lezzetine göre tuz ilave edebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak dereotu, çörek otu vs. ekleyerek peynirinizi ekstra lezzetlendirebilirsiniz.

Lor Peyniri Yapımı Videolu Tarif

Ev yapımı lor peyniri tarifi işte bu kadar kolay. Bu enfes peynir tarifi ve çok daha fazlası için KayınvalidemveBen Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: