Kategoriler

Ev Yapımı Sert Yoğurt Yapılışı

Evde Sert Yoğurt Yapılışı

Marketlerde satılan yoğurtların içerisine koyulan koruyucu maddelerin sağlığımız için tehdit oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden evde yoğurt yapmanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

Evde yoğurt yaparken karşılaştığımız en büyük sorun ise yoğurdun kıvamının sert olmaması. Cıvık bir kıvamda yoğurdun aksine taş gibi sert bir yoğurt mayalamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer yaz aylarında yoğurt mayalayacaksanız mayaladığınız kabı fazla sarmalamayın. Aksi halde yoğurdunuz cıvık olacaktır. Sert bir kıvam yakalamak istiyorsanız inek sütü yerine keçi, koyun ya da manda sütü tercih etmeniz gereklidir. Bu sütler daha yağlı olduğu için sert kıvam yakalamanızda önemlidir.

Evde mayaladığımız yoğurtların kısa sürede ekşimesi de bir diğer sorundur. Bunun nedeni de yine yoğurdumuzun cıvık kıvamda olmasıdır. Yoğurdumuz ne kadar sert olursa ekşime süreci de o kadar uzayacaktır. Eğer yoğurdumuzun daha geç ekşimesini istiyorsak mayalarken bir tutam tuz eklemeniz faydalı olacaktır.

Sert Yoğurt Mayalama

Ev Yapımı Sert Yoğurt Tarifi

Malzemeler:

  • 1 litre süt (İnek sütü yerine keçi, koyun ya da manda sütü tercih ediniz.)
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 tutam toz şeker (Yoğurdunuz daha hızlı mayalanacaktır.)
  • 1 tutam tuz (Yoğurdunuz daha sert olacak ve ekşimesi gecikecektir.)

Evde Doğal Yoğurt Hazırlanışı:

1 litre sütü tencereye alıp orta ısılı ateşte kapağını kapatmadan kaynatmaya başlıyoruz. Süt kaynamaya başlayınca kısık ateşe alıp 10 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz.

Bir süre bekleyerek sütün ılımasını bekliyoruz. Ortalama 40 – 45 dereceye gelmesi yeterli olacaktır. Parmağınızı süte batırıp 6 – 7 saniye dayanabileceğiniz sıcaklıkta ise tamamdır.

1 çorba kaşığı yoğurdu kaseye alıp tuzu ve şekeri ekleyip karıştırıyoruz. Ilıyan sütten 1 kaşık alıp bu kaba ekleyerek karıştırıyoruz ve daha sonra bu karışımı kaşık yardımı ile tencereye kenarından ekliyoruz. Üzerindeki kaymağı bozmayın ve kaymağın altından karıştırın.

İçerisindeki nemin dışarı çıkabilmesi ve yoğurdun sert olması için kapağının açık olması oldukça önemlidir. Tencereyi bez ile saracağımız için kapak yerine daha kolay hava almasını sağlayan süzgeç kullanacağız. Yani kapak yerine tel bir süzgeç ile üzerini kapatın ve bez ile tencereyi sarmalayın.

Yaklaşık 6 saat kadar böyle mayalanmaya bırakıyoruz ve süre sonunda bezi alıp yoğurdumuzu buzdolabına kaldırıp 1 gece dinlendiriyoruz.

Sert yoğurt mayalamak işte bu kadar basit. Herkese afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: