Kategoriler

Buzlukta Domates Saklama Yöntemleri

buzlukta domates saklama yöntemleri

Kışın yemeklerde kullanmak için buzlukta domates saklama yöntemlerini sizler için sıraladık. 4 farklı domates saklama yöntemi var ve ben her sene bu şekilde yapıp kışın tüketiyorum, sizlere de tavsiyemdir.

Buzlukta Domates Saklama Yöntemleri

1- Dilim Domates

Domatesleri yıkayıp ince ince dilimleyin. Bir tepsiye dizin ve buzlukta ara ara alt üst ederek dondurun.

Tamamen donduktan sonra damatesleri buzdolabı poşetlerine koyup pipet yardımı ile havasını alın. Ağzını sıkıca kapatın ve buzlukta muhafaza edin.

Buzlu haldeyken fırın yemeklerinde ve kızartma olarak istediğiniz kadarını alıp kalanını tekrar buzluğa kaldırabilirsiniz.

buzlukta dilim domates

2- Bütün Domates

Domatesleri güzelce yıkadıktan sonra baş kısımlarını kesip alalım. Arka kısmına da bıçakla artı şeklinde kesik atalım. Daha sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirip havasını alalım ve ağzını kapatıp buzluğa kaldıralım.

Kullanacağınız zaman buzlu halde suya koyun. Biraz beklesin, kolayca kabukları soyulacaktır. Daha sonra doğrayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

buzlukta bütün domates

3- Doğranmış Domates

Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Daha sonra kağıt pet bardaklara birer kullanımlık olacak şekilde doldurun. Daha sonra bu şekilde poşetleyip buzluğa kaldırın.

Kullanacağınız zaman buzluktan çıkarıp istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

buzlukta domates saklama

4- Rendelenmiş Domates

Domateslerin kabuklarını soyup rendeleyin veya robottan geçirin. Daha sonra kağıt pet bardaklara birer kullanımlık olacak şekilde doldurun.

Buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve havasını alıp ağzını sıkıca kapattıktan sonra buzluğa kaldırın.

Kullanacağınız zaman buzlu halde çıkarıp kullanabilirsiniz.

Buzlukta domates saklama yöntemleri ile kışın afiyetle lezzetli domatesleri tüketebilirsiniz. Bu harika tarif için instagram.com/hilalin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: