Kategoriler

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Barbunya yemeği vitamin bolca vitamini içersin de bulunduran lezzetli bir yemektir. Barbunya yemeği yaparken zeytinyağlı yapın zeytinyağı daha da lezzet katmakta sağlık açısında vitaminin kurumaktadır.

Zeytinyağlı barbunyanın yapılışı

İlk önce soğanları küçük küçük keselim ve 2 yemek kaşığı zeytin yağın da pembeleşinceye kadar kavuralım. Ardın da ise bir yemek kaşığı domates salçasını ekleyelim, yarım yemek kaşığı biber salçasını ekleyelim ve karıştıralım. Havuçları da küp küp kestikten sonra soğanlarla ile birlikte suyunu bırakıncaya kadar ortalama 5 dakika kadar pişirelim. Ardın da 500 gr olan taze barbunyalarımızı düdüklü tencereye alalım ve üzeri su geçecek kadar su ilave delim tuzunu, karabiberini de bekledikten sonra hazırladığımız havuç soğan sosunu barbunyaların üzerine ilave edelim ilave edikten sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta su oranıdır.

Su barbunyaların üzerinde iki parmak kadar geçsin düdüklü tencere de olduğu için dibinin yanmaması için. Su oranını da kontrol ettikten sonra düdüklü tenceremizi kapağını iyice kapadıktan sonra orta ateşte 20 dakika kadar zeytinyağlı barbunya yemeğimiz pişirmeye bırakıyoruz 20 dakika sonra ocaktan indirip 5 dakika kadar bekleyin ardında zeytinyağlı barbunya yemeğinizi kontrol edin piştimi diye ellerinize sağlık afiyet olsun.

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi ve Malzemeleri ;

  • 500 gr taze barbunya
  • 1 adet soğan
  • 2 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
  • Tuz, karabiber, üzerini geçecek kadar sıcak su
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: