Kategoriler

Yoğurtlu Çatlak Poğaça Tarifi

Yoğurtlu çatlak poğaça tarifi

Yoğurtlu çatlak poğaça tarifi, özel günleriniz için ya da çayın yanına hazırlayabileceğiniz nefis bir poğaça tarifidir. Derin bir kabın içerisine ilk olarak bir su bardağı sıvıyağı alalım. Üzerine yağdan sonra iki adet yumurta, bir su bardağı yoğurt da ekleyin.

Bu malzemeler tamamen çırpılır iken yumurtanın tam anlamı ile köpürmesine dikkat edin. Bir tutam tuzu ekledikten sonra üzerine önceden elemiş olduğunuz unu serperek yoğurmaya devam edin. Unu birden dökmeyin ki hamurunuz çok sert olmasın.

Artık un ile işiniz bittikten sonra üç paket kabartma tozunu da hamura ekleyin. Hamuru sakın dinlendirmek için bırakmayın. Dinlenir ise kabartma tozunun etkisi gider ve poğaça da çatlaklar oluşmaz.

Hamurları ortalama bir ceviz büyüklüğünde olacak şekilde bezeler haline getirin. Bezelere oval şeklini verin ve altına yağlı kağıt serilmiş tepsi üzerine dizin. Tüm hamurlara özen ile aynı işlemleri uygulayın. Hamurlar bittikten sonra üzerine sürmek için bir kap içerisinde bir yumurtanın sarısını, bir yemek kaşığı zeytinyağını, bir çay kaşığı toz şekeri koyun ve şeker eriyene kadar karıştırın.

Artık her karıştıktan sonra tepsideki poğaçalar üzerine sürün. Eğer çatlaklar çok belirgin olsun istiyor iseniz çatalı sıvıyağ içerisine batırın ve taban kısmı ile poğaçaların üzerine sanki dört dişli artılar koyar gibi hafif bastırın. Bunları yaptıktan sonra 240 derecelik sıcak fırın içerisinde pişirin. Sıcak bir şekilde ikram edebilirsiniz.

Yoğurtlu Çatlak Poğaça Tarifi ve Malzemeleri;

  • İki adet yumurta
  • Bir su bardağı yoğurt
  • Bir su bardağı sıvıyağ
  • Bir tutam tuz
  • Alabildiği kadar un
  • Üç paket kabartma tozu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: