Kategoriler

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

Ütü Altı Nasıl Temizlenir?

Ütü Temizliği nasıl yapılır? Ev hanımlarının ne büyük sorunlarından birisi de kireçlenen ütüler ve kirlenen ütü altlarıdır. Kirlenmiş ve kireçlenmiş ütü ile elbiselerinizi ütülemek neredeyse imkansızdır.

Ütü altı nasıl temizlenir ve ütü kireci nasıl çözülür bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Ütü Altı Nasıl Temizlenir?

Öncelikle ütümüzü ısıtalım. Şimdi altını temizlemek için 2 yöntemi anlatacağım. İkisinden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

1. yol: Limon ve sirkeyi bir bez parçasına döküyoruz. Isıttığımız ütümüzü de bu bez parçasında gezdiriyoruz. 5 dakika kadar ütünün altını bu bezde gezdirelim. Son olarak ise ütümüzün altını temiz bir bez ile silelim.

2. yol: Bir bez parçasına balmumu akıtalım. Isınan ütümüzü bu mumlu bezin üzerinde 5 dakika kadar gezdirelim. Son olarak biz bez yardımıyla altını temizleyelim.

Yukarıda anlattığımız yöntemler ile ütünüzün altını temizleyebilirsiniz. Ütünüzün ısısını ütüleyeceğiniz kumaşa göre ayarlamayı ihmal etmeyin. Anlattığım yöntemler ile ütünüzün altı, ilk günki gibi tertemiz oalcaktır.

EV YAPIMI OCAK ÜSTÜ TEMİZLEYİCİ İÇİN TIKLAYIN

Ütü Altı Nasıl Temizlenir?

Ütü Kireci Nasıl Çözülür?

Limon Tuzu ile Ütü Temizleme

Ütü temizliği için çaydanlığınıza limon tozu ve su ilave edip iyice kaynatın. Kaynayan bu suyu ütünüzün içerisine doldurun. Bir diğer yol olarakta limon tozunu eritip ütünüzün su haznesine koyarak ütünüzü çalıştırmaktır. 2-3 dakika kadar ütünüzün buhar püskürtme düğmesiyle buhar püskürtün. Kireçlenen deliklerin açıldığını ve kirecin temizlendiğini göreceksiniz. Son olarak ütünüz soğuyunca bu suyu boşaltıp normal su ile çalkalayıp temizleyiniz.

Beyaz Sirke ile Ütü Temizleme

Ütünüzün su haznesine eşit miktarda su ve beyaz sirke koyun. Ütünüzü iyice ısıttıktan sonra 2-3 dakika kadar buhar püskürtün. Son olarak ütünüz soğuyunca içini normal su ile temizleyin. Ütü kirecinin yok olduğunu göreceksiniz.

Ütünüzü temizledikten sonra kullanmadan önce eski bir kumaş üzerinde deneme yapmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: