Kategoriler

Haşhaşlı Cevizli Çıtır Börek

Haşhaşlı Börek Tarifi

Çıtır çıtır bir börek tarif arayanları böyle alalım. 🙂 Haşhaşlı cevizli börek tarifi çayınızın yanında tüketebileceğiniz ya da misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz çok güzel bir tariftir.

Filiz’in mutfağından çıkan bu tarif için gereken malzemelerimize göz atalım ve nasıl yapıldığına geçelim.

Haşhaşlı Cevizli Börek Malzemeleri:

  • 3 adet hazır yufka
  • 1 kase haşhaş
  • Sıvı yağ (Haşhaşı inceltmek için)
  • 1 kase ceviz
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 6 yemek kaşığı pudra şekeri

Haşhaşlı Çıtır Börek

Haşhaşlı Cevizli Çıtır Börek Tarifi

Böreğimizin yapımına haşhaşı incelterek başlıyoruz. Sıvı yağı ile haşhaşı inceltiyoruz, böylece akışkan olacak ve rahatça sürülecektir. İçerisine 2 yemek kaşığı toz şekerini de ekleyip karıştıralım.

Yufkamızı tezgaha serelim ve hazırladığımız karışımdan her tarafına sürelim. Üzerine de ceviz serpiştirelim ve 2 yemek kaşığı pudra şekerini süzgeç yardımı ile serpiştirelim. İkini yufkamızı da üzerine serelim ve aynı işlemleri bunun üzeri için de tekrarlayalım.

Daha sonra üzerine üçüncü yufkamızı serip yine haşhaş, ceviz ve pudra şekerini serpiştirip önce 4 parçaya keselim. Her bir parçayı da 5 parçaya bölelim. Yani toplamda 20 adet börek elde edeceğiz. Siz genişliğini değiştirerek börek sayısını arttırıp azaltabilirsiniz.

Yufkanın geniş kısmından başlayarak rulo şeklinde saralım ve yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye dizelim. Üzerlerine de haşhaşlı karışımı biraz daha inceltip sürelim ve 1 gece buzlukta bekletelim.

Pişireceğimizden 20 dakika önce buzluktan çıkartıp 150 derecelik önceden ısıtılmış fırına sürelim. İlk 10 dakikadan sonra ayarını 180 dereceye getirip üzerleri kızarıncaya kadar pişirelim.

Afiyet Olsun.

Haşhaşlı Cevizli Börek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: