Kategoriler

Filizlenen Sarımsak Yenir mi?

Filizlenmiş Sarımsağın Faydaları

Uzun süre mutfakta bekletilen sarımsakların zamanla filizlenmesi olayı hemen hemen hepimizin başına gelmiştir. Genellikle filizlenen sarımsakların yenmeyeceğini düşünürüz ve çöpe atarız. Fakat yapılan araştırmalar, filizlenen sarımsaklarında çok daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

Sarımsaktaki antioksidan miktarı üzerine yapılan araştırmaya göre filizlenen sarımsaktaki antioksidan miktarının normal sarımsağa göre daha fazla olduğu ortaya çıktı. Filizlenen sarımsaklar insanlar için oldukça faydalı kimyasallar üretir. Sarımsak ne kadar olgunlaşırsa içerisindeki antioksidan miktarı da o kadar artar.

Damar tıkanıklığından kulak enfeksiyonuna kadar bir çok rahatsızlığa iyi gelen sarımsak, yaşlanma sürecini de kısaltır. Yani daha geç yaşlanmamıza, dinç kalmamıza etkisi büyüktür. Filizlenen sarımsakların virüsleri engelleyerek kanseri engellediği de belirtlimiştir.

Filizlenmiş sarımsak damarlarda tıkanıklığı önler ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Filizlenmiş Sarımsak

Filizlenen Sarımsakları Ne Yapmalıyız?

Sarımsağın filizlenmesi çürüdüğünün göstergesi değildir. Bu nedele filizlenen sarımsaklarınızı çöpe atmayınız. Filizlenen bu yeşil kısımları salatalarınıza doğrayarak kullanabilirsiniz. Bazı besinlerdeki filizlenme olayı değerli besinlerin ortaya çıkmasını sağlar. Tıpkı sarımsakta olduğu gibi. Sarımsağın filizlenen kısmında çok değerli ve faydalı vitamin, enzim ve protein bulunmaktadır. Bu kısımları çöpe atmak yerine yeni ve çok faydalı olan bu kısmı salatalarınızda ya da yemeklerinizde kullanarak değerlendirmeniz gerekir. Filizlenmiş (çimlenmiş) Sarımsak Yenir mi sorusunun cevabı evet, Filizlenmiş (çimlenmiş) Sarımsak Zararlı mıdır  sorusunun cevabı hayır şeklinde verilebilir.

Evde sarımsak nasıl filizlendirilir?

Az miktarda su koyduğunuz kabın içerisine sarımsağı koyun. Sarımsak suya hafifçe temas edecek. Bu kabı da camın önüne yerleştirin ve 1 hafta kadar bekleyin. Sarımsağın filizlendiğini göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: