Kategoriler

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bir çok rahatsızlığın tedavisinde antioksidan özelliği sayesinde kullanılan, hatta zayıflamadan cilt bakımına kadar bir çok alanda kullanabildiğimiz elma sirkesinin faydalarını say say bitmez.

Marketlerde satılan elma sirkeleri faydalı olsa da içerisindeki kimyasallar ürünleri doğallıktan çıkarıyor. Biz de buna çözüm olarak evde doğal elma sirkesi nasıl yapılır sizlere bunu hazırladık.

Doğal sirkenin normal yapılışında ortalama 40 gün gibi bir bekleme süresi varken piyasada satılan elma sirkelerinin fermantasyon işlevi fabrikasyon yöntemlerle kısaltılıyor ve doğallığını yitiriyor.

Evde Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Yapımı için Malzemeler:

  • 1 kg elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 litre su
  • 1 çay bardağı nohut
  • Yarım çay bardağı bulgur

Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Yapılışı

İlk önce elmaları iyice yıkayarak tertemiz hale getiriyoruz. Elmaların doğal elma olmasına dikkat edelim, parafin kullanılan ilaçlı ya da çürük elmalar sirkenin tadını kötüleştirecektir.

Temizlenen elmaları minik minik doğrayıp cam kavanozun içerisine koyalım. Elmaların kabuklarını soymuyoruz, bu önemli bir noktadır.

Kavanoza bal, bulgur ve nohutları da ilave ediyoruz. Plastik ya da silikon kaşık ile karıştırıyoruz.

Kavanozun ağız kısmını tülbent ile kapatıyoruz ve elma sirkesi hazırlanış sürecini tamamlıyoruz. Şimdi önemli olan doğru zamana kadar bekleterek aşağıdaki maddelere dikkat etmek.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kavanozu serin, kuru ve ışık almayan bir ortamda yaklaşık 20 gün kadar bekletiyoruz. Bu süreçte günde 1 – 2 kez plastik kaşıkla sirkeyi karıştırıyoruz.

20 gün sonra bir 20 gün daha bekletiyoruz. Bu ikinci 20 günlük süreçte sirkeyi hiç karıştırmıyoruz.

Elma sirkesi hazırdır. Şimdi tek yapılması gereken sirke anasını alıp sirkeyi süzmek olacak. Böylece elma sirkesi kullanılır hale gelecektir.

Piyasada kimyasallar kullanılarak kısa sürede elde edilen doğal olmayan sirkelerdense evde doğal olarak hazırlayacağınız sirke çok daha güzel ve faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: