Kategoriler

Çıtır Çıtır Patates Topları Tarifi

çıtır çıtır patates topları tarifi

Tarifi yapmadan önce hazırlanmasıyla ilgili bir kaç püf noktayı eklemek istedim. Öncelikle patateslerinizi kabuğuyla haşlayın çünkü soyup haşladığınız zaman fazla su çekip cıvıma yapabilir.

Benim patateslerim en büyük boy olduğu için 3 yumurta sarısı kullandım. Patatesleriniz küçükse veya orta boysa 2 yumurta sarısı, yumurta intoleransınız varsa bağlamak için 1 tam yumurta kırabilirsiniz.

Ayrıca galeta unu elinizin altında yoksa kurumuş veya kızarmış ekmekleri rondodan geçirip veya elinizde ufalayarak kullanabilirsiniz ama galeta unu daha iyi sonuç verir.

İkinci kaplamasını yaparken nişastalı suyla yapın ki patates toplarınız daha çıtır olacaktır.

Son olarak patates toplarını pişirirken yağı iyice kızdırıp öyle pişirin. İyi kızmamış yağa atarsanız patateslerin içi kabuğundan önce pişip basınçla çatlamasına neden olur.

Çıtır Patates Topları için Gerekli Malzemeler

  • 4 adet büyük boy patates
  • 3 adet yumurta (aklarını ayıralım)
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Un
  • Galeta unu

İkinci kaplaması için;

  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 çay bardağı su

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Çıtır Çıtır Patates Topları Tarifi

İlk önce 4 adet büyük boy patatesi kabukları ile birlikte haşlayıp kabuklarını soyduktan sonra ezerek püre haline getiriyoruz.

İçerisine 3 adet yumurta sarısını da ekleyip güzelce patatese yediriyoruz. Ardından karabiber ve tuzu da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.

Hazırladığımı harçtan parçalar kopartıp yuvarladıktan sonra una bulayıp fazla unu arındırıyoruz ve ardından yumurta akına batırıp galeta ununa buluyoruz.

Hazırladığımız patates toplarını tepsiye alıyoruz. Şimdi ikinci kaplaması için 1 yemek kaşığı mısır nişastasına 1 çay bardağı su ekleyip karıştırıyoruz.

Daha sonra hazırladığımız patates toplarını önce nişastalı suya ardından da tekrar galeta ununa bulayarak kızarmaya hazır hale getiriyoruz.

Tavamıza patates toplarının yarısına gelecek kadar sıvı yağ alıp iyice kızdırdıktan sonra patates toplarını çevirerek kızartıyoruz.

Kızaran patates toplarını havlu peçete serdiğimiz tabağa alıyoruz ve yağının süzülmesini sağlıyoruz.

Çıtır Patates Topları Videolu Tarif

Çıtır patates topları servise hazırdır. Bu enfes tarif ve çok daha fazla videolu tarifler için Bizim Terek Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: