Kategoriler

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?

sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Bugün sizlere doğal antibiyotik olarakta adlandırabileceğimiz, bol bol yapıp yaz kış tüketebileceğimiz sarımsak turşusu nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir hazırladık.

Sarımsak turşusu yaparken mutlaka yerli sarımsak kullanın, ithal sarımsak ile yapmayın. İthal sarımsak belli bir zaman sonra turşuların içerisinde maviye dönüşebiliyor.

Sarımsak Turşusu Tarifi için Gerekli Malzemeler

  • 500 – 600 gr kadar sarımsak
  • 400 ml’lik 2 adet cam kavanoz
  • Hiç kullanılmamış yeni kapak

400 ml’lik her bir kavanoz için;

  • 1 tatlı kaşığı tepeleme dolu iri tuz (turşuluk tuz)
  • 2 – 3 adet limon tuzu
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi (50 ml)
  • Kaynatıp tamamen soğumuş su

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk önce sarımsakların baş kısımlarını koparıp ayıralım. Üzerine biraz ılık su koyup 2 saat kadar bekleteceğiz. Bunu yapmamızın amacı sarımsakların kolayca soyulması.

Suda beklettiğimiz sarımsakların kabuklarını soyalım ve bir kaba alalım. 400 ml’lik kavanozlara sarımsakları paylaştıralım.

Her bir kavanozu 1 tepeleme tatlı kaşığı dolusu turşuluk tuz, 2 – 3 adet limon tuzu, yarımşar çay bardağı sirke ve kaynatılıp tamamen soğutulmuş su ile kavanozları tamamlayalım.

sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Hiç kullanılmamış kavanozlar ile sıkıca kapatıp biraz çalkalayalım ve güneş görmeyen serin bir ortamda yaklaşık 20 gün kadar dinlenmeye bırakalım.

Sarımsak turşusu nasıl kurulur tüm püf noktalarıyla birlikte hazırladık. Bu enfes turu tarifi ve çok daha fazlası için Hilalin Mutfagi Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: