Kategoriler

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu

Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diyerek başlamak istiyorum. Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin.

Malumunuz oruç tutarken birşey yiyip içmediğimiz için ağız kokusu kaçınılmaz oluyor. Kötü ağız kokusu hem oruç tutan kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız edebiliyor.

Sosyal hayatımız da devam ettiği için çevremizi rahatsız etmeyecek şekilde oruçluyken ağız kokusu gidermek için birçok yola başvuruyoruz.

Birçok uzmanın da oruçluyken ağız kokusunu gidermek adına bulunduğu tavsiyeleri sizler için bir araya getirdim.

Diş hekimleri ramazan ayında tükürüğü nötralize edecek gıdaların tüketilmesini öneriyor. Bol bol su içmek gerektiğinin üzerinde duruyorlar. Sahurda çok fazla çay ve kahve tüketilmemesi gerektiği üzerinde duran uzmanlar, bol miktarda tüketilecek olan suyun tükürük yapısını daha akışkan hale getireceğini söylüyorlar.

SAHUR YEMEKLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Sahurda yemek sonrası ağızda bir süre karanfil veya taze nane bekletilmesi de öneriler arasında yer alıyor. İftar ve sahur zamanı uygun olacak yiyceklere tarçın da ekleyebilirsiniz. Özellikle de diş ipi yardımıyla diş aralarında kalan yiyecek artıklarından kurtulmak, ağız kokusunu önlemede oldukça etkili oluyor.

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

  1. Sahurdan ve iftardan sonra diş araları diş ipliği yardımıyla temizlenmeli ve dişler fırçalanmalıdır.
  2. Dil de oluşan bakteriler de ağız kokusu yaptığı için, diş fırçalama esnasında dilinizi de fırçalamak oldukça faydalı olacaktır.
  3. Yaz aylarına denk gelen ramazan ayında soğuk gıdalar tüketmek istiyoruz. Fakat soğuk gıdalar ağız kokusunu tetiklediği için ılık gıdaları tüketmeye özen gösterin.
  4. Sahur vakti genellikle kahvaltı tarzı şeyler yenildiği için sucuk, pastırma gibi yiyeceklerden ve sarımsaklı, baharatlı gıdalardan uzak durun.
  5. Ramazan ayında, aromalı organik gıdalar tüketmeye özen gösterin. (Yeşil çay, adaçayı vs.)

Ağız Kokusunu Gideren Yiyecekler

Limon: 1 tane limonu ikiye kesip yiyebilir veya emebilirsiniz. Direkt olarak limon yiyemiyorsanuz 1 tane limonu küçük dilimlere ayırıp sodanın içerisine ekleyebilirsiniz. Sodanız bitince ise limonları yiyebilirsiniz. Limon ağız kokusunu yok etmede oldukça etkili bir yiyecektir.

Maydanoz ve biberiye: Maydanoz nefesi tazeler. Ayrıca taze nane ile biberiye de ağız kokusunu gidermede etkilidir.

Elma, armut, havuç, turp: Bu besinler de nefes tazeleme özellikleri olduğu için oldukça etkilidir. Bünyelerinde bulundurdukları gıda lifi tükürüğü temizler.

Nane ve tarçın: Nane hem ferahlatıcı bir özelliğe hem de nefesi tazeleme özelliğine sahiptir. Özellikle sarımsak, soğan gibi kokulara karşı oldukça etkilidir. Tarçın da bakterileri yok ederek ağız kokusunu önlemede yardımcı bir besindir.

Yoğurt: Gün içerisinde tüketilecek olan yarım kase yoğurt, ağızdaki hidrojen sulfüt kokusunu yok eder. C vitamini içeren yiyecekler ile yoğurdunuzu tatlandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: