Kategoriler

Kahve Telvesinin Faydaları

Kahve Telvesi Faydaları

Türk kahvesi bizler için sohbet ederken keyif, dost hatrı kelimelerini ifade eder. Eşinizle, dostunuzla sohbet ederken kahve içmenin keyfine diyecek yoktur. İşte bu yazıda bizi asıl ilgilendiren kısım ise, içilen bu kahvelerin dibinde kalan telve.

Kahve telvesinin faydaları saymakla bitmez. İster doğal temizlik malzemesi olarak, isterseniz küf kokusunu yok etmek, cilt temizliği, karıncaları uzaklaştırmak ve daha birçok alanda kullanabilirsiniz.

Kahve Telvesinin Faydaları

Cilt Bakımı

Kahve keyfinizin ardından telvesini dökmeyin. Kahve telvesi harika bir peeling malzemesidir. Eğer vücudunuz kuruysa telveyi krema ile karıştırıp, yağlı bir cilde sahipseniz de yağsız yoğurt ile karıştırıp cildinizi bu kür ile temizleyebilirsiniz.

Dizlerinizde ve dirseklerinizde oluşan sertleşmeler kötü bir görüntüye neden olur. Sizde bu sorundan muzdaripseniz kahve telvesi ile bu bölgeleri ovalayın, yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Kahve Telvesinin Faydaları

Selülitleri Yok Edin!

Zencefil ve zeytinyağı ile kahve telvesini karıştırıp bir kür hazırlayın. Selülitli bölgelerinize masaj yaparak bu kürü uygulayın. Kafein, selülitlerin düşmanıdır ve bu kür ile selülitlerinizden kurtulacaksınız.

BULAŞIK MAKİNESİ PÜF NOKTALARI İÇİN TIKLAYIN

Saçlarınızı Güçlendirin!

Saçlarınızın dökülmesinden ve zayıflığından şikayetçi iseniz kahve telvesi ile saç diplerinize masaj yapınız.

Karıncaları Evinizden Uzaklaştırın!

Evinizde çok fazla karınca var ise, karıncaların geldiğini düşündüğünüz yerlere kahve telvesi koyun. Kahve telvesi karıncaları uzaklaştırı. Islak kahve telvesi, sinekleri ve bözekleri sizlerden uzak tutar.

Bitkilerinizi Canlandırın!

Kahve telvesi harika bir gübre etkisi yaratır. Azot, potasyum, fosfor ve minarel bakımından oldukça zengin olan telveyi, gübre niyetine kullanabilirsiniz. Kahve telvesi;

  • Toprağı doğal olarak havalndırır.
  • Zararlı otların çıkmasına engel olur.
  • Topraktaki kimyasalları temizler.
  • Havuç ve turp tohumlarının hasarsız olarak büyümesine yardımcı olur.

Bu yüzden kahvelerinizi içtikten sonra telvesini dökmeyip, saksı bitkilerinizin diplerine boşaltabilirsiniz.

Elinizdeki Balık ve Soğan Kokusundan Kurtulun!

Soğan ve balık kokusu ellerinizi defalarca yıkasanızda kolay kolay çıkan bir koku değildir. İşte tam burada yine kahve telvesi devreye giriyor. Elinizdeki kokulardan kurtulmak istiyorsanız, avucunuza bir miktar telve alıp ellerinizi ovalayın ve daha sonra yıkayın.

Buzdolabındaki Kokuları Yok Edin!

Kahvenizi içtikten sonra dibindeki telveyi küçük bir kabın içerisine koyup buzdolabınızın bir köşesine koyun. Buzdolabında oluşan kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Kahve Telvesinin Diğer Sihirli Kullanım Alanları

Küçük bir bez torbanın içerisine kurumuş kahve telvesi koyun ve hurçlarınızın içerisine koyun. Hem ferak bir koku olmasını sağlayacak, hem de güvelere karşı önlem almış olacaksınız.

Yasığınız ile yastık kılıfınızın arasına küçük torbalar ile kahve telvesi koyarsanız, uykuya dalmanız daha da kolaylaşır.

Çocuklarınızın oyuncaklarının bulunduğu yerlere, minder, çanta, ayakkabı gibi eşyalarınızın içerisine koyacağınız telve, küf kokularını ve oluşumunu önler. Ayrıca banyo ve mutfaktaki rutubet kokusunu da emer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: