Kategoriler

Kabızlık için Ne Yapmalı?

Kabızlık sorunu

Bu yazımızda kabızlık sorunu çekenler için harika bir karışım tarifi vereceğiz. Ramazan ayının sonlarına doğru vücudumuzun daha çok strese girdiğini belirten uzmanlar, ballı sütlü zencefil çayı yardımıyla hem stresten hem de kabızlık sorunundan kurtulabileceğimizi söylüyor.

Özellikle Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalan bünyemizin stresli bir hal aldığını söyleyen uzmanlar, ballı sütlü zencefil çayı öneriyor. Stresli olduğumuzda böbrek üstü bezler, kortizol denilen bir hormon salgılıyor. Bu hormon da enerjiyi yani insan vücudunun dengesini bozuyor.

Vücudun aşırı kortizol üretmesi sonucu ise vücuttaki fazla su atılamıyor ve ödeme neden oluyor. Hazırladığımız ballı sütlü zencefil çayı özellikle sahurda içildiği zaman, zencefildeki gingerol adını taşıyan madde ile bağırsak hareketleri güçleniyor ve kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

Bu çay böbrek üstü bezlerinin kortizol üretimini azaltıp, dopamin ve saratonin hormonlarını düzenleyerek stres ve kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

Ayrıca bu çayın bir diğer özelliği de sindirim enzimi üretimini tetiklediği için daha az acıkmamıza neden oluyor ve göbek yağlarından kurtulmamızı sağlıyor.

Ballı Sütlü Zencefil Çayı

Malzemeler:

  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yorumlar

  • Çocuklarım için kullanacağım çok teşekkürler güzel bir karışım

    Merve 12 Temmuz 2015 18:59 Yanıtla
  • Merhaba bu karışım günlük bir bardak olarak mı uygulanacak ? Cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

    Efsanur 18 Haziran 2018 17:58 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: