Kategoriler

Çiçek Poğaça Tarifi

Çiçek Poğaça Tarifi

Çiçek şeklinde poğaça tarifi ile sofralarınız çok daha şık olacak. 🙂 Peki ama çiçek poğaça nasıl yapılır?

Bir kabın içerisine iki adet yumurtanın beyazını, bir su bardağı sıvıyağ, bir su bardağı ılık sütü ekleyin. Bir su bardağı yoğurt suyu var ise onu yok ise bir su bardağı ılık suyu da ekleyin. Bir tutam tuzu da koyduktan sonra önceden eritilmiş olan bir tatlı kaşığı kuru mayayı da ekleyin. Tüm malzemeler karıştıktan sonra üzerine alabildiği kadar un ile birlikte kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun.

Hamurun tüm işlemleri sona erdikten sonra ortalama yarım saat kadar hem kabarması hem de dinlenip daha içinin delikli hale gelmesi için bekletin. Bekleyen hamur artık kendine geldikten sonra orta kısma koymak için bir ceviz büyüklüğünde kenarlarına koymak için de beşer tane yarım ceviz büyüklüğünde bezeler yapın.

Tüm hamurlar bu eşit sayı ile beze yapıldıktan sonra her bir hamura yuvarlak şeklini verin. Altı yağlanmış tepsi üzerine ilk ceviz büyüklüğünde olanı sonra da minik olanları yan tarafına çiçek görüntüsü olacak şekilde yerleştirin. Tüm işlemler bittikten sonra hamurun içine koymayıp ayırmış olduğunuz yumurta sarılarını sürün.

İsteğe göre çörek otu ya da susam da ektikten sonra 220 derecelik ısınmış fırın içerisinde pişirin. Fırından çıkan poğaçalar hafif soğuk hale geldikten sonra ikram edebilirsiniz.

Çiçek Poğaça Tarifi ve Malzemeleri ;

  • İki adet yumurta
  • Bir su bardağı ılık süt
  • Bir su bardağı sıvıyağ
  • Bir su bardağı yoğurt suyu ya da ılık su
  • Bir tatlı kaşığı çözünmüş kuru maya
  • Bir tutam tuz
  • Alabildiği kadar un

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: