Kategoriler

Bol Tavuk Etli Trakya Keşkeği

Bol tavuk etli Trakya keşkeği

Bugün sizler için yöresel bir lezzet olan, Trakya’nın bol tavuk etli keşkeği nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir detaylı bir şekilde hazırladık.

Aşağıdaki malzemeler 15 – 20 kişiliktir. Siz malzeme miktarını kendinize göre orantılı bir şekilde azaltabilirsiniz.

Şimdi Trakya keşkeği yapılışı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Trakya Keşkeği Malzemeleri

  • 1 kg aşurelik buğday
  • 1 litre süt
  • 1 bütün tavuk
  • 2 paket teremyağ
  • 2 yemek kaşığı tuz

Üzerinin sosu için;

  • 1 yemek kaşığı teremyağ veya tereyağ
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber

Bol Tavuk Etli Trakya Keşkeği

Buğday bir gün önce geceden iyice ılık su ile ovalanarak yıkanıp süzülür. Bu işleme sarı suyu iyice bitene kadar devam edilir. Yaklaşık 4 kez aynı işlem uygulanır.

Üzerini 2 parmak geçecek şekilde sıcak su konulur ve 5 dakika kaynatılıp süzülür. Aynı işlem bir kez daha tekrarlanıp tekrar üzerini 2 parmak geçecek şekilde su konulur ve 5 dakika kaynatılıp altı kapatılır.

Süzmeden tencerenin kapağı kapatılıp beklemeye alınır. Sabaha kadar buğdaylar iyice şişip kabaracaktır. 1 bütün tavuk başka bir tencerede iyice pişirilir ve büyük parçalar halinde ayrılır.

Daha sonra süt kaynatılır, bütün malzemeler hazırlandığında kaynayan tavuğun suyundan 1 su bardağı buğdayın üzerine eklenir ve ocağa alınır. Kaynamaya başladığında derin ve geniş bir tencereye aktarılıp üzerine bir paket yağ konulur ve etler ilave edilerek dövülmeye başlanır.

Sütün yarısı azar azar ilave edilerek iyice dövülür. Daha sonra yaklaşık 1 saat tencere ocağa alınır ve kalan yağ ile süt azar azar ilave edilerek ocak üzerinde dibi tutmasın diye eze eze karıştırılmaya devam edilir.

Göz göz olmaya başlayınca ocaktan alınır ve tuzu eklenip son olarak buğdayların iri kalmaması için iyice dövülür (yarım saat kadar) ve bir yandan da küçük tavada yağ eritilip toz kırmızı biber yakılır.

Tabağa konan keşkeğin üzerine hafifçe gezdirilir ve sıcak servis edilir.

Bol tavuklu Trakya keşkeği tarifi için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: