Kategoriler

Vücudumuz B12’ye İhtiyacı Olduğunu Bu Şekilde Gösteriyor

B12 Eksikliği Belirtileri

Vücudun üretemediği olmazsa olmaz yaşam taşlarından olan vitaminlerin eksikliğinde ayrı ayrı sorunlar yaşanarak hayatı oldukça olumsuz hale getirebilmektedir. Kimi suda kimi yağda çözünür. Bu sebeple kimi vücutta depolanabilirken kiminin fazlası vücuttan idrar, ter ve diğer yollarla atılır.

Bu içeriğimizde sizlere beyin sağlığı ve gelişimi için vazgeçilmez olan B12 vitamini eksikliğinde vücudun nasıl tepkiler vereceğini anlatacağız.

  • Eğer orta yaş ve üstü grupta yer alıyorsanız,
  • Bağırsağınızın bir kısmı cerrahi yolla alındıysa,
  • Vegan besleniyorsanız,

Mide yanması için uzun süredir ilaç kullanıyorsanız, risk grubundasınız demektir. İçeriğimizi sonuna kadar okuyun ve sağlıklı olduğunuzdan emin olun.

Yorgunluk

yorgunluk

Günlük rutininiz artık size ciddi anlamda yorgunluk veriyor ve dışarıda geçirdiğiniz zamanı artık çoğunlukla evde geçirmek için bahaneler aradığınızı fark etmeye başladıysanız, B12 zengini olan karaciğer, yumurta, kimyon gibi gıdalar tüketmeye başlamanın vakti gelmiş demektir.

Baş Dönmesi ve Göz kararması

Baş dönmesi ve göz kararması

B12 vitamini düzenli olarak alınmadığında, tansiyonunuz dengesizleşir ve ani düşüş ve yükselişler meydana gelir. El göz koordinasyonu ve refleksler zayıflar ve vücut hareketleri kısıtlanır. Ani göz kararması ve baş dönmeleri yaşanır.

Unutkanlık

unutkanlık

B12 vitamini daha önce de söylediğimiz gibi beyin sağlığımız için hayati önem taşır. Eksikliği durumunda yeni bilgileri hatırlamak ve herhangi bir şeyi öğrenmek oldukça zorlaşır. Eğer normalden farklı bir durum seziyorsanız doktorunuza görünmelisiniz.

Karıncalanma

Kolunuzun üzerine yattığınızda veya bacak bacak üzerine attığınızda belli bir süre sonra kan akışı kesilen damar sebebiyle kan gereken yere ulaşmadığında uzuv karıncalanır ve iğneler batıyormuşçasına bir his meydana gelir. B12 vitamini eksikliği uzun süre tedavi edilmezse sinir hasarı meydana gelir ve kol, bacak, parmak gibi uzuvlarda uzun süren karıncalanma hissi meydana gelir.

Ağız içi iltihaplanma

Ağız içi iltihaplanma

Ağız içinde, yanaklarda ve dilde renk ve şekil değişiklikleri meydana gelirse ve aynı sivilce oluşumu gibi bir görüntü meydana geliyorsa ciddi B12 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Konuşmanız ve yemek yiyişini sekteye uğrar.

B12 eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir test yaptırın ve doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde B12 takviyesi almaya başlayın.

Kaynak: https://bilgecafe.com/vucudumuz-b12ye-ihtiyaci-oldugunu-bu-sekilde-gosteriyor/

Yorumlar

  • B12 eksikliginde tedavi amaclı kullanilan iğnelerin, sigara kullananlarda akciğer kanseri riskini artırdığını bir prof. ‘ün yazısında okumuştum.Bu ne kadar doğru. Teşekkürler

    IRFAN ULU 28 Temmuz 2019 23:17 Yanıtla
  • Koydughunuz by resimdeki noktalardan bahis etmiyorsunuz. B12 az olmasi bunlara sheep player must?

    Ani 1 Ağustos 2019 14:34 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: