Kategoriler

Tost Makinesi Temizliği

Tost Makinesi Temizliği

Tost makinesi, düzenli olarak temizlenmesi gereken bir mutfak gerecidir. Uzun süre temizlenmediğinde oluşan inatçı lekelerin canınızı sıkmasını istemiyorsanız tost makinesi temizliğinine önem vermeyi ihmal etmeyiniz.

Güzel bir tost hazırladınız ve pişirmek üzere makineye yerleştirdiniz. Mutlaka her pişirme esnasında yağ, ekmek kırıntısı, erimiş kaşar gibi lekeler makinenize bulaşır ve uzun süre temizlenmediğinde inatçı lekelere yol açar. Yapılması gereken ise her tost yapımından sonra makinenizin plakalarını çıkartıp düzenli bir şekilde silkelemek ve temizlemek olacaktır.

Kullanım kılavuzunda plakaların makineye atılabileceği yazıyorsa düzenli aralıklarla bulaşık makinesinde yıkanabilir. Plakaların kaplama malzemesi teflon olanlar makine satın alırken tercih edilmemelidir. Teflon her ne kadar ilk kullanımlarda zararsız olsa da zamanla aşınması sonucu sağlığa zararlı hale gelir. Bu sebeple seramik kaplı tost makinelerini tercih etmek daha iyidir.

Tost makinelerini temizlerken makine çok kirli değilse ve hafif kırıntılar varsa kağıt havlu ve su yeterli olacaktır. Nemli kağıt havlu yardımıyla bu kırıntıları silmek mümkündür. Bir başka yöntem ise şudur: makine kullanıldıktan sonra fişi çekilir. Ilıkken içerisine iki kat ıslak kağıt havlu koyulur ve kapağı kapatılır. Bu sayede makinenin içerisindeki kalıntılar kuruz. Hatta kuruyan varsa kağıt havlunun buharıyla nemlenir. Daha sonra kuru bir kağıt havluyla silip kolaylıkla temizlenebilir.

Eğer makinenin plakaları yağlı ve çok kirli ise makine soğumadan plakaları çıkarıp sıcak suyun altında bulaşık deterjanı ile yıkanır. Yıkarken süngerin çok sert kısımlarıyla ovmamaya dikkat edilir. Çünkü makinenin plakaları çizilebilir.

Sizler de kendi temizleme yöntemlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilir, tüm kullanıcılarımızın faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: