Kategoriler

Tiroid Bozukluğunu İşaret Eden 14 Belirti

Tiroid Bozukluğunun Belirtileri

Genellikle kadınlarda görülen tiroid bozukluğu, düşündüğünüzden çok daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Çok açık bir şekilde belirtilerini fark edemeseniz de tiroid bozukluğunun belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Bu yazımızda sizlere tiroid bozukluğunun göstergesi olan 14 belirtiden bahsedeceğiz.

Tiroid, köprücüğümüzün hemen altında yer alan ve iki önemli hormonu (T3 ve T4)salgılayan küçük bir bezdir. Bu 2 hormon;

  • Büyümeyi,
  • Gelişmeyi,
  • Metabolizmayı,
  • Vücut ısısının,
  • Kalp atışını,
  • Tansiyonu düzenler.

Eğer tiroid bezleriniz gerektiği gibi çalışmıyorsa;

Hipertiroidizm: Vücudun normalden fazla hormon üretmesi durumudur.

Hipotiroidizm: Vücudun yeteri miktarda hormon üretememesi durumudur.

İki durum da bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu da tiroidin içindeki antikorların bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını engellediği anlamına gelir.

Tiroid Bezlerinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren Belirtiler

Üzüntü ve Depresyon

İnsanın ruh hali tiroid bozukluğundan etkilenebilir. Bu çeşit bir depresyon nedensiz bir şekilde kendini gösterir. Tiroid bezi az miktarda hormon salgıladığında serotonin seviyesi düşer ve ruh halinizi kötü etkiler. Öte yandan, eğer tiroid bezi fazla hormon salgılıyorsa sürekli hareketli ve heyecanlı hissedebilirsiniz.

Üzüntü ve Depresyon

Kiloda Değişiklikler

Eğer spor yapıyor ve sağlıklı besleniyor yine de kilo veremiyorsanız, tiroid bozukluğunuz olabilir. Aynı şekilde ne kadar yerseniz yiyin, kilo alamıyorsanız aynı sebepten olabilir. Metabolik değişiklikler bu dengesizliklerle yakından ilişkilidir.

Kiloda Değişiklik

Kabızlık

Sık sık sebze ve lifli besinler tüketip tuvalete çıkamıyorsanız, tiroid beziniz düzgün çalışmıyor olabilir. Şişme ve bağırsak ağrısına sebep olan sürekli bir kabızlıktan muzdaripseniz en yakın zamanda bir doktora görünün.

Kabızlık

Uyku Bozukluğu

Uyuyamıyorsanız ya da gecenin ortasında sebepsiz yere uyanıyorsanız, sorun tiroid bezinizde olabilir. Uyuyamama, kabus ve uykusuzluk düzgün çalışmayan tiroid bezinin sonuçlarıdır. Tiroid bozukluğu aynı şekilde sürekli uyku ihtiyacı ve uyanamama gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. Düzgün çalışmayan tiroid bezi, vücudun fonksiyonlarını yavaşlatır.

Uyku Bozukluğu

Eklem Ağrısı

Bu belirti diğer hastalıklarla ve çok fazla spor yapmak ya da ağır kaldırmak gibi nedenlerle alakalı olabilir. Düzgün çalışmayan tiroid bezi, özellikle kollar ve bacaklar olmak üzere eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Önlem alınmazsa bu rahatsızlık fibromiyalji sendromuna dönüşebilir.

Eklem Ağrısı

Kuru Cilt

Nemlendirici kremlere, losyonlara ve yağlara rağmen cildiniz hala kuru ve pul pul mu? Bu belirtiye daha çok bacaklarda ve yüzde rastlanır. Koltuk altı ve kafa derisi de kuru olabilir. Çoğu durumdan gerekenden daha az terlemeden kaynaklanır.

Kuru Cilt

Yüksek Kolestrol

Az yağlı ve dengeli besleniyorsanız, kanınızda yüksek kolestrol çıkması pek olası değildir. Eğer bir insanın hipotiroidizmi varsa metabolizma yavaşlar ve düzgün bir şekilde yağ yakamaz. Bu yüzden kolestrol ve trigliserin seviyesi yükselir.

Libido Eksikliği

Cinsel ilişkiye olan ilgisizlik tiroid bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Kötü ruh hali, kilo alma ve eklem ağrıları da libidonuzu azaltır.

Boyun Ağrısı

Boynunuzu hareket ettirmek düzgün bir şekilde yutmanızı zorlaştıracak baskı oluşturur. Horlamak tiroid bozukluğunun bir başka belirtisidir. Çünkü tiroid bezinin büyümesi soluk borusuna baskı uygular.

Boyun Ağrısı

Kas Ağrısı

Kullanılmayan kasları esnetmek bir kabusa dönüşebilir. Günlerce süren kas ağrısından şikayet edebilirsiniz. Eğer vücudunuzun bazı bölümleri uyuşuyorsa, bir doktora görünmelisiniz.

Saç Dökülmesi

Tiroid bozukluğu sonucu kafa derisinin kuruması ve metabolizmadaki değişiklikler saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Sabahları kalktığınızda yastığınızda ya da tarağınızda bir kaç tel saç görmeniz normaldir. Ancak, saçınıza dokunduğunuzda bir tutam saç elinizde kalıyorsa bu anormal bir durumdur. Kafa derisinin yanında kaşlar da bu durumdan etkilenebilir. Bacak, koltuk altı ve genital bölgedeki tüyler de azalır ve ince ve seyrek bir şekilde çıkmaya başlar.

Çarpıntı

Çarpıntı, kalp çok hızlı atmaya başladığında olur ve yatarken bile fark edebilirsiniz. Eğer boynunuzda ya da bileğinizde küçük çarpıntılar hissediyorsanız muayene olmanızda fayda var. Tiroid beziniz çok fazla hormon salgılıyor olabilir.

Çarpıntı

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple doktorlar ilk olarak tiroide bakmazlar. İlaç almanıza ve sağlıklı beslenmenize rağmen tansiyonunuz hala yüksekse tiroid bezinizi kontrol ettirmelisiniz.

Yüksek Tansiyon

İştahta Düzensizlik

Eskiden çok fazla yemek yemek alışık olmayabilirsiniz ama şimdi 30 dakikan fazla aç kalamıyor olabilirsiniz ya da özellikle bir yiyeceği (yağlı, tatlı, tuzlu vs) canınız çok istiyor olabilir. Tam tersi de olabilir. Eskiden günde 4 öğün yemeye alışıkken şimdi sadece 2 öğün yiyor olabilirsiniz. Tüm bu değişiklikler tiroid bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: