Kategoriler

Milföylü Hazır Yufkalı Puf Börek

hazır yufkadan peynirli puf börek

Zor tarifleri bir kenara bırakın, saatlerce uğraşmadan 10 dakikada hazırlayabileceğiniz öyle bir puf börek tarifi hazırladık ki deneyen herkes çok beğeniyor.

Şimdi milföylü hazır yufkalı puf börek yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Milföylü Hazır Yufkalı Puf Börek Malzemeleri

  • 12 yaprak milföy
  • 2 adet hazır yufka

Sos için;

  • 1 şişe maden suyu
  • 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

İç harcı için;

  • Beyaz peynir
  • Maydanoz

Milföylü Hazır Yufkalı Puf Börek Tarifi

İlk önce böreğin sosunu hazırlayalım. Kaseye 2 adet yumurta, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 şişe maden suyunu alıp karıştırarak hazır hale getirelim.

Şimdi tezgaha biraz un serpiştirdikten sonra 3 tane dikdörtgen milföyü kenarlarından yapıştırarak büyük bir dikdörtgen hamur elde edelim. Bu arada milföyleri 10 dakika önceden buzluktan çıkarmanız yeterli.

Milföylerin üzerini de biraz unladıktan sonra merdane yardımıyla tepsimizin büyüklüğünde hamuru açalım. Açtığımız bu hamurumuzu tepsimize yerleştirelim ve hazırladığımız sostan üzerine dökerek her yerine güzelce sürüyoruz.

Sosu sürdükten sonra üzerine 1 adet yufkamızı ortalayacak şekilde yerleştirelim ve fazla kenarları dışarıya doğru sarkıtalım. Tekrar üzerine sostan dökelim ve fırça yardımı ile her yerine sürelim.

Sosu sürdükten sonra diğer 1 adet yufkayı da parçalayarak üzerine eşit bir şekilde yayıyoruz. Üzerine tekrar bolca sostan döküp yaydıktan sonra hazırladığımız peynirli maydanozlu iç harcımızı üzerine yayalım.

Daha sonra dışarda kalan yufkaları üzerine kapatalım. Önce karşılıklı iki kenarı kapatalım ve üzerine sos döküp sürelim. Sonra diğer karşılıklı iki kenarı da soslayarak üzerine kapatalım.

hazır yufkadan peynirli puf börek

Yufkanın üzerini de yine bolca soslayıp daha sonra tezgahı tekrar unlayalım ve yine aynı şekilde 3 adet dikdörtgen milföyü birleştirip üzerini de unlayıp tepsi büyüklüğünde açalım.

En son milföyü de üzerine kapatalım ve böreğimizi keskin bir bıçak yardımı ile dilimleyelim. Milföy hamuru biraz yapışkan bir hamur olduğu için keserken yavaş ve dikkatli olalım. Ama mutlaka fırına vermeden önce dilimleyelim.

En son yine sosumuzdan 1 kepçe kadar üzerine dökelim ve fırça ile her yerine sürdükten sonra önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında alt üst güzelce kızarıncaya kadar pişirelim.

Milföylü Hazır Yufkalı Puf Börek Videolu Tarif

Bu enfes çıtır börek tarifi ve çok daha fazlası için instagram.com/lezzeti_ask hesabını takip edebilirsiniz. Lezzeti Aşk Youtube hesabını da takip etmeyi unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: