Kategoriler

Kadınlarda Akıntı Sebepleri – Akıntı Neden Olur?

kadınlarda akıntı

Kadınlarda Vajinal Fizyolojik Akıntı 

Kadınlarda en sık görülen akıntı fizyolojik akıntıdır. Bu akıntı şikâyete neden olmuyor ise fizyolojik akıntı olarak adlandırılır. Bu akıntı şeffaf veya beyaz renktedir ve kadınların doğası gereği sürekli oluşur. Çünkü o bölgenin sürekli olarak temiz tutulması gerekir ve bu akıntılar yenilenme süreci sonunda oluşur. Ancak yine de herhangi bir şikâyet olmasa da bir doktora muayene olmakta fayda vardır.

Ayrıca kadınlarda görülen, doktorunda muayene edip onayladığı ve fizyolojik akıntı olduğu kesinleşen akıntılar, bazı kişilerde yoğun olarak görülebilmektedir. Doğal olarak görülen bu akıntılar bazı doğum kontrol ilaçları ile azaltılabilir. Ancak başka bir çözümü yoktur. Fizyolojik olarak akıntısı olan kişiler günlük hijyen için günlük ped kullanabilirler.

Mantar Enfeksiyonunun Sebep Olduğu Akıntı

Kadınlarda en sık görülen bir diğer akıntı sebebi ise mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu, vajinadaki yararlı bakterilerin azalması sonucu oluşabilmektedir. Vajinadaki yararlı bakterilerin azalmasına, hamilelik, doğum kontrol ilaçları, kontrol altına alınmamış şeker hastalığı ve yanlış antibiyotik kullanımı sebep olmaktadır. Bunların yanında yararlı bakteri dengesi bozulmuş vajinanın, hastalığa yakalanması daha kolay olmaktadır. Mantar enfeksiyonuna bağlı oluşan akıntı, peynir ve süt kesiği gibidir. Ayrıca mantar enfeksiyonu var ise vajinada kaşıntıda görülmektedir.
vajinal akıntı

Gardnerella Enfeksiyonun Sebep Olduğu Akıntı

Bu enfeksiyonda ise kötü kokulu akıntı ve idrar yaparken yanma, bazen de kasık ağrısı olabilir.
Bakterilerin Sebep Olduğu Akıntı

Bakterilerin sebep olduğu akıntılar özellikle hijyenin ve cinsel ilişki sırasında temizliğin olmadığı ve çok eşli ilişkilerin olduğu durumlarda görülür. Bakterilerin sebep olduğu bir akıntı oluşmuş ise bu akıntı; kötü kokulu, yeşil, kahverengi veya sarı renkli olmaktadır. Bakterilerin sebep olduğu akıntıların oluşmaması için mutlaka hijyene ve temizliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hastalık ilerleyerek daha ciddi durumlara sebep olabilmektedir.

Kısacası akıntının sebepleri, mantar enfeksiyonu, gardneralla enfeksiyonu, temizliğe dikkat edilmemesi sonucu bakteriyel enfeksiyon, rahim ağzında bir yara veya rahim ağzında herhangi bir oluşum olabilir.  Bu sebeple akıntının hangi sebeple oluştuğunu kesin olarak anlayabilmek için gecikmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: