Kategoriler

Evinizi Daha Etkili ve Pratik Şekilde Temizleme

Daha Temiz bir Ev

Ev hanımlarının işlerini kolaylaştırmak üzere hazırladığımız bu yazıda evinizi daha etkili ve pratik bir şekilde temizlemek için 14 pratik bilgiyi sıraladık. Elbise temizliğinden mutfak temizliğine kadar bir çok ev temizliğinde kullanabileceğiniz bu yöntemler işinizi kolaylaştıracak.

Aşağıda sıraladığımız bilgilerin tamamı denenmiş ve başarıyla sonuçlanmış tekniklerdir. Bu 14 adet bilginin dışında sizin de bildiğiniz pratik bilgiler var ise aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha Temiz Bir Ev için 14 Pratik Bilgi

Bulaşık Süngeri Temizliği:

Zamanla kötü bir kokuya sahip olan bulaşık süngerleri hepimizin sinirini bozar. Peki ama bulaşık süngeri kokusu nasıl giderilir? Bulaşık süngerinize bulaşık deterjanı dökün ve köpürtün. Sonra mikrodalga fırında 1 – 2 dakika boyunca bekletin. Çıkarın ve sonuca şahit olun! Yeni alınmış gibi tertemiz bir süngere sahip olacaksınız.

Bulaşık Süngeri Temizliği

Yatak Temizliği:

Zamanla kirlenen yataklar içinde elbette bir çözüm yolu vardır. Yatak temizliği için yatağın üzerine karbonat serpiştirin ve bir kaç saat kadar bekleyin. Daha sonra sünger yardımıyla karbonatları temizleyin. Kirli görünüm ortadan kalkacak ve koku yok olacaktır. Aynı yöntemi koltuklarınız için de kullanabilirsiniz.

Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğrama Tahtası Temizliği:

Doğrama tahtaları zamanla kötü bir görünüme kavuşur ve kötü bir kokuya sahip olur. Peki ama doğrama tahtası temizliği nasıl yapılmalıdır? Bir miktar tuz ve limon yardımı ile doğrama tahtasına sinen kokulardan kurtulabilirsiniz. İlk önce tuzu tahtanın üzerine serpiştirin. Üzerine de limon sütün ve yıkayıp durulayın.

Doğrama Tahtası Temizliği

Tost Makinesi Temizliği:

Tek gereken 1 adet kullanılmamış diş fırçası.. Diş fırçası yardımıyla tost makinenizin en uç noktalarına dahi ulaşabilir ve rahatça temizleyebilirsiniz.

Tost Makinesi Temizliği

Musluk Temizliği:

Parlaklığını yitiren musluklarınızda ve kireçle kaplanan musluklardan şikayetçi misiniz? Yağlı kağıt ile fotoğrafta görüldüğü gibi ovalayın. Musluklarınızın parladığını göreceksiniz.

Musluk Temizliği

Ütü Temizliği:

Ütü masanızın üzerine yumuşak bir örtü koyun. Örtünün üzerine de tuz serpin. Şimdi ütünüzü en yüksek sıcaklığa getirin ve buhar ayarı açıksa kapatın. Üzeri tuz kaplı örtünün üzerine ütünüzü birkaç kez gezdirin. Ancak çok baskı yapmayın. Birkaç dakika sonra ütünüzün tabanı yepyeni görünecek.

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

Gümüş Eşya Temizliği:

Alüminyum folyoyu geniş bir kabın altına döşeyin. Folyonun üzerine de 300 gram kadar tuz koyun. Şimdi kabın ağzına kadar sıcak su doldurun ve gümüşlerinizi kabın içerisine koyup 20 dakika bekletin. 20 dakikanın sonunda gümüşleri soğuk su ile durulayın. Tuz ve alüminyum arasındaki kimyasal reaksiyon sayesinde gümüşleriniz parlayacak.

Gümüş Eşya Temizliği

Kıyafet Temizliği:

Kıyafetlerinizdeki zorlu lekeleri beyaz tebeşirle temizleyin. Lekeleri üstünü beyaz tebeşirle sürtün. Daha sonra da kıyafetlerinizi normal bir şekilde yıkayın.

Tebeşir ile Kıyafet Temizliği

Stor Perde Temizliği:

Storların temizliği can sıkıcı ve uğraştırıcı olabiliyor. Hemen elinize temiz ve kullanılmayan bir çorap geçirin ve ucuna beyaz sirke dökün. Hızlı ve etkili bir şekilde storlarınızı temizleyeceksiniz.

Stor Perde Temizliği

Tava Temizliği:

Tavaları temizlemenin en iyi yolu tuzdan geçiyor. Tuz, tavadaki yağı emiyor ve yapışkan yanıkları çıkarıyor. Tavanızın içine önce tuz ekleyin sonra da su. Daha sonra sürtmeye başlayın.

Tuz ile Tava Temizliği

Halı Temizliği:

1 çay bardağı beyaz sirkeyi 2 çay bardağı su ile birlikte sprey şişenin içine koyup karıştırın. Kokan ve kirlenen halının üzerine sıkıp üzerine ıslak örtü kapatın. Ütüyü buhar moduna alıp 30 saniye boyunca üzerindeki örtüyle halıyı ütüleyin. Lekelerden eser kalmayacaktır.

Ütü ile Halı Temizliği

Lavabo Temizliği:

Lavabonuzun içini karbonat ve diş fırçası yardımıyla temizleyin. Daha sonra lavabonun deliğine birkaç dilim limon koyun ve suyu akıtın. Lavabonuz temizlenecektir.

Lavabo Temizliği

Pencere Temizliği:

Pencerelerinizi her zamanki gibi temizleyin. Ancak bu sefer pencereleri gazete ile sürtün. Tertemiz olacaklar ve lekeler gidecektir.

Gazete ile Cam Silme

İstenmeyen Kokular:

Bir kasenin içerisine vanilya koyun ve 300 derece fırında 1 saat boyunca ısıtın. Fırından çıkartın ve evinize harika bir koku sağlayın.

Sizlerle paylaştığımız bu yöntemler sayesinde temizlik yaparken çok daha pratik olacak ve sorunları çözeceksiniz. Sizlerde kendi yöntemlerinizi bizlerle paylaşın. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: