Kategoriler

Evinizdeki Tehlikenin Farkında mısınız?

Resimdeki bitki birçoğumuzun evinde bulunan bir çiçek. Evlerde bulundurulması çok tehlikeli olan bu çiçeğin bir parçasını yutan çocuk anında ölmüştür. 15 dakikada bir yetişkini bile öldürebilen bu çiçek, aynı zamanda temas halinde körlüğe bile neden olabiliyormuş.

Ailelere halk arasında ağlayan çiçek olarak bilinen “Difenbahya” çiçeğiyle ilgili uyarı geldi. Evlerde özenle bakıp büyütülen ve çocukların kolayca ulaşabildiği difenbahya bitkisinin çocuklarda zehirlenmeye hatta ölüme yol açtığı belirlendi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. S. Ümit Sarıcı ve ekibi tarafından yapılan araştırmada ,çabuk büyümesi ve gölgeyi sevmesi nedeniyle evlerde çok tercih edilen süs bitkilerinden birisi olan ve halk arasında ”ağlayan çiçek” olarak da bilinen difenbahya bitkisinin elle ovulması ve koklanılması bile çocuklara zarar verebiliyor.

Zehirlenmelerden bitki hücresi içerisinde bulunan kalsiyum oksalat kristallerinin sorumlu olduğu sanılıyor, Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar kontrol dışında kaldıklarında, hırpalanan yaprak veya saplarından fışkıran binlerce kristal ok özellikle gözler olmak üzere yaralanmalara sebep olabiliyor. Difenbahyaya bağlı zehirlenmelerde; yaprakların elle ovulması, koparılması ve çiğnenmesi sonucu el, dil ve dudaklarda şişme, yanma, ağrı meydana gelebileceği gibi havayolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi ciddi klinik bulgular da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenlerle de ebeveynlerin Difenbahya bitkisinin bu özelliği konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.”

LÜTFEN OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN Kİ HERKES EVLERİNDEKİ BU TEHLİKENİN BİLİNCİNDE OLSUNLAR..!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: