Kategoriler

Evde Kolonya Yapımı

evde kolonya yapımı

Korona virüsünün ülkemize girişiyle birlikte alınan önlemler artmaya başladı. El hijyenine dikkat çekilmesiyle birlikte de marketlerde ve eczanelerde kolonya satışlarında büyük artış oldu.

Bugün neredeyse kolonya bulmak imkansıza yaklaştı. Peki evde limon kolonyası yapmak mümkün mü?

Bu yazımızda sizlere kolonya nasıl yapılır gerekli malzemeler nelerdir sizler için hazırladık.

Kolonya nedir?

Kolonya; etil alkol, saf su ve esans bileşiminden oluşan bir çözeltidir. İçindeki etil alkol oranına göre derecelendirme yapılır. Örneğin, 100 ml ( mililitre) kolonyayı hazırlamak için 80 ml etil alkol kullanılmışsa 80 derece kolonya olarak değerlendirilir.

Kolonya ilk geliştirildiği yıllarda tıbbi amaçlı kullanılmıştır. Görece düşük dereceli ve biberiye, bergomat gibi bitki esansları kullanılarak elde edilmiş kolonyalar bazı sindirim sorunları, kas ve eklem ağrıları, ağız çalkalama ve yara temizliği için de kullanılmıştır.

Kolonya Nasıl Yapılır?

Kolonya yapımı için malzemeler: ( Yaklaşık 80 derece 1 litre Limon kolonyası )

  • 800 ml etil alkol
  • 15 ml limon esansı
  • 185 ml saf ( damıtılmış ) su

Evde Kolonya Yapımı

Önce limon esansı ile etil alkol karıştırılır ve limon esansının etil alkol içerisinde çözünmesi sağlanır. Daha sonra damıtılmış su ilave edilerek çözelti hazırlanmış olur.

Daha sonra çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.

Başka esanslar kullanarak da değişik türde kolonya yapmak mümkündür. Biberiye, bergomat, yeşil çay, portakal, tarçın esnası gibi esanslar da kullanılabilir.

Tabi evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulmak biraz zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması gereken noktalardan biri etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kolonyanın mutlaka etil alkolden yapılmış olması gerektiğidir.

Piyasada; sertifikasız ve merdiven altı tabiri ile anılan genelde dışarıda seyyar olarak satışı yapılan kolonyaların bir kısmı etil alkole göre çok daha ucuz olan metil alkolden yapılabilmektedir.

Metil alkolden yapılan kolonyalar göz ile temas ettiğinde görme yetisinin kaybolmasına kadar çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Metil alkol ayrıca sahte içki yapımında da maliyeti çok ucuz olduğu için kullanılmaktadır.

Metil alkol vücutta ağır toksik etki yaratan bir maddedir ve metil alkolden yapılan içkiler içildiği taktirde ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle fiyatı ucuz kolonyalardan uzak durmak gerekir.

Bilindik markaların tercih edilmesi her zaman kötü sonuçları büyük ölçüde önler.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: