Kategoriler

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kefirin Faydaları - Kefir Yapımı

Marketlerde sıkça gördüğümüz ve vücudumuz için oldukça faydalı olan kefiri evde yapmaya ne dersiniz? Yapımı çok basit olan kefir tarifini ve tüm püf noktalarını sizler için bu yazımızda paylaşıyoruz. Kefir yapımı için en önemli madde kefir taneleri ve bunu büyük marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kefir Yapımı için Gerekli Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı kefir tanesi
  • Cam kavanoz
  • Plastik süzgeç

Evde Kefir Yapımı

İlk önce sütü kaynatıyoruz ve üzerinde oluşan kaymağı alıyoruz. Daha sonra ise kefir tanelerini ekliyoruz. Kullanılan kabın metal olmaması önemlidir.

Tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırıyoruz ve üzerini temiz bir bez yardımı ile kapatıyoruz. 20 – 25 derece sıcaklıkta ve karanlık bir ortamda 2 gün kadar bekletiyoruz. Bu sürede süt pıhtılaşacaktır.

Bu süre sonunda sütü plastik süzgeç ya da tülbent ile süzdürüyoruz. Kefirimiz hazırdır. İsterseniz sade, isterseniz de meyve taneleri ile tüketebilirsiniz. Hazırladığınız bu kefiri buzdolabında 2 gün saklayabilirsiniz.

Kefir Taneleri Nasıl Saklanır?

Buzdolabında: Metal olmayan bir kap içerisine aldığınız kefir tanelerinin üzerini 1 parmak geçecek şekilde içme suyu ile doldurun ve bu şekilde saklayın.

Dondurucuda: Daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuda saklayabilirsiniz. Maksimum 2 ay kadar saklama süresi vardır.

Kurutarak: Kefir mayasını kurutarak çok daha uzun süre saklayabilirsiniz. Bu süre 12 – 18 ay arasındadır.

Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sindirime yardımcı olur: Bağırsak florasını düzenler. Besinlerin sindirilmesine ve emilmesine katkı sağlar. Bağırsaklarda bu faydalı mikroorganizmalar azaldığında ishal, kabızlık, emilim bozuklukları oluşabilirken, kefir içeriğindeki doğal mikroorganizmalarla bu sorunların önüne geçmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir: Betakaroten bulunan içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler, vücutta biriken toksin maddelerin üremesini önleyerek, bağışıklık sistemini güçsüzleştiren mikroorganizmaları yok eder.

Mide ülserini önler: Mide ülserine yol açan ‘helicobakter pilori’ adlı bakterinin yok edilmesine yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirir: İçerdiği yüksek miktarda kalsiyumla kemiklerin gelişimini destekleyen kefir, büyüme evresindeki çocuklara ve yaşlıların artan kalsiyum ihtiyacına etkin şekilde cevap verir. Günlük 2 su bardağı kefir tüketildiğinde günlük kalsiyum ihtiyacının ortalama yüzde 60’ı sağlanmış olur.

Hücreleri yeniler: Zengin E vitamini ve selenyum içeriği sayesinde kefir güçlü bir antioksidandır. Hücre yıkımına neden olan toksin maddelerin oluşumunu ve üremesini önleyerek hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Kan şekerini dengeler: Kefir de diğer probiyotikler gibi protein ve yağların kolay sindirilmesini sağlar. Kefir, düşük glisemik indeksiyle proteinle birlikte midede uzun süre kalarak tokluk hissi verir ve kan şekerinin de daha geç yükselmesini sağlar.

Mide gazını azaltır: Laktik asit fermantasyonu dolayısıyla sindirimi kolaylaştırarak, midede oluşan gazı hafifletir. Depresyondan korur: İçeriğinde bulunan triptofan aminoasidi ve B vitaminiyle sinirleri sakinleştirir ve depresyonu azaltır. Gevşeme ve uyku verici özelliğiyle rahat ve huzurlu gece uykuları sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: