Kategoriler

Ev Yapımı Pestil Tarifi

evde pestil yapımı

Nişastasız, şekersiz, susuz lokum gibi ev yapımı pestil hazırlamaya ne dersiniz? Şimdi ev yapımı pestil tarifi için gerekli malzemelerimize göz atalım ve yapılışına geçelim.

Ev Yapımı Pestil Malzemeleri

  • 1 kase soyulmuş taze incir
  • 1 kase üzüm

Evde Pestil Yapımı

Elimde bir kase soyulmuş taze incirim bir kasede üzümüm vardı. Ben bunları değerlendirmek için tencereye alıp susuz bir şekilde hiç su koymadan tencerenin kapağını kapatıp normal orta kısık ateşte pişirmeye başladım. Arada bir karıştırarak susuz kalana kadar iyice ezilene kadar pişirdim.

Sonrasında altını kapatıp blender ile güzelce geçirdim ve tencereyi ocağa alıp biraz tıkırdatmaya başladım. Biraz pişirip altını kapattım ve ilk sıcaklığı çıkana kadar bekledim.

Sonrasında yağlı kağıdı temiz bir tezgah üzerine serdim. Yağlı kağıdın üzerine karışımı boşaltıp spatula yardımıyla orta incelikte olacak şekilde güzelce yayarak serdim. Hani çok sert olmasın diye yumuşak olsun diye çok kalın yaymadım.

Kapalı camlı sıcak olan balkonumda bunu 3 – 4 gün boyunca beklettim. Zaten 4. günün sonunda artık tamamen olmuştu ve yağlı kağıttan yavaşça kaldırdım.

Kenarlarından kesip düzelttim ve 2 parmak eninde ince şeritler halinde kesip kimisini rulo kimisini de muska şeklinde katladım ve bir saklama kabına koyup dolaba kaldırdım.

Ev yapımı pestil tarifi içine ceviz fındık ezmesi vs. ile çay yanında yemek için hazır. Bu nefis pestil tarifi için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: