Kategoriler

Dut Yaprağının İnanılmaz Faydaları

Dut Yaprağının Faydaları

Uzun yıllar dut ağacının meyvesini severek yesekte yapraklarını önemsemez ve atarız. Bu yazımızı okuduktan sonra dut yaprağına olan bakış açınız değişecek.

Dut yaprağı kalsiyum ve demir açısında çok zengindir. Şeker hastalığına ise akıl alma derecede etkilidir.

Sütten 25 kat daha fazla kalsiyum içeren dut yaprağı, ıspanaktan da 10 kat daha fazla demir içerir.

Dut Yaprağı

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

En az meyvesi kadar yapraklarının da sağlık açısından faydalı olduğu çok kişi tarafından bilinmez. Fakat dut yaprakları kaynatılarak elde edilen çay ile bir çok hastalığa şifa bulabilirsiniz.

Dut yaprağının çayı hazırlanarak tüketildiği gibi daha bir çok kullanım alanı da bulunmaktadır.

Dut Yaprağı Faydaları

Dut Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafından bilinir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır.

Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir.

Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

Dut Yaprağı Çayı

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı
  • 1 litre su

Dut Yaprağı Çayı Hazırlanışı

1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.

Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: