Kategoriler

Çay Demlerken Dikkat!

Çay Demlerken Buna Dikkat Edin

Çay demlerken dikkat! Türk milleti olarak çay içmek vazgeçilmez bir eylemdir. Kahvaltıda ve akşam yemekten sonra çay içmek bizler için artık alışkanlık olmuş bir durumdur. Peki ama çayı nasıl demlemeli, nelere dikkat etmeliyiz?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre yüksek ısıyla karşı karşıya kalan çay, sağlığımız için ciddi zararlara yol açabiliyor. Her gün çay demlerken bu hataları yapıyoruzdur fakat dikkat etmeliyiz!

Çay Demlerken Dikkat!

Çay demlerken dikkat edilmesi gereken durumların üzerinde duran uzmanlar, çayın tein ve tanen içeren bitki olduğunu belirtiyor ve bu tein ve tanenlerin bitkinin kendisini korumak için salgıladığı maddelerin olduğunu söylüyor.

Çay demlerken yüksek ısıya maruz bırakılan çayın, kansere kadar varabilecek olumsuzlukları ortaya çıkartacağını belirten uzmanlar dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duruyor.

Çay Demlemek

ŞEKERLİ ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKAR? TIKLAYIN

Üst Demliğe Çay Koyduktan Sonra..

Tanen denilen maddelerin aktif hale gelmemesi için çayın kaynar su ile değil sıcak su ile demlenmesi gerekiyor. Çok fazla yapılan yanlışlardan bir tanesi de üst demliğe çayın koyulup, alttaki demlikte suyu kaynatmamız oluyor.

Eğer ki bu şekilde yapıyorsak bile üst demliğe kuru çayı koyduktan sonra üzerine az miktarda soğuk su eklemeliyiz. Daha sonra alttaki çay suyu ısınınca çayı demlemeliyiz. Çayı kesinlikle fokur fokur kaynayan su ile demlememeliyiz. Aksi halde çaydaki tein ve tanen denilen maddeler sağlığımıza büyük zarar veriyor.

Taze Çay

Çay Acı ise İçmeyin!

Kafe veya çay ocağı gibi yerlerde sipariş verilen çayların yüksek ısıya maruz kalıp kalmadığını da tadından anlamamız mümkün. Normalde çay ağızda hoş bir tat bırakır fakat bayat çaylar veya tanenlerin aktif hale geldiği çaylar ağızda acılık bırakır. Çay içerken taze ve yüksek ısıya maruz kalmadığına dikkat etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: