Kategoriler

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir? Çoğu kişi çamaşır makinelerinin zaten sürekli yıkama işlemi yaptığı için temizlenmesi gerektiğini aklının ucundan bile geçirmez. Fakat, ıslak bir şekilde kalan parçalar, mikropların üremesi için en iyi ortamdır. Aynı zamanda küflenmeye de neden olabilir.

Ayrıca çamaşır makinelerinde su ve deterjandan kaynaklanan kalıntılar, makinenizin içerisindeki parçalarda kireçlenmelere neden olur. Kireçlenme ise makinenizin kullanım ömrünü azaltır ve çamaşırlarınızın iyi yıkanmasını engeller. Parçaların kireçlenmesi, suyun ısınma süresini arttıracağı için çok daha fazla elektrik harcamasına sebebiyet verir.

Çamaşır makinesi temizliği hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında makinenizi belli aralıklarla temizlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Dış Temizliği

Çamaşır makinenizin dışını nemli, yumuşak bir bez yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. İnatçı kirleri ise deterjanlı su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Dış temizliği yaparken, bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmayın. Sert cisimler makinenizin çizer ve kötü bir görüntü ortaya çıkar.

SU ISITICISINDAKİ KİREÇ NASIL TEMİZLENİR? TIKLAYIN.

Deterjan Haznesi Temizliği

Makinenizin deterjan haznesinde zamanla deterjan ve yumuşatıcıdan kaynaklı tortulanmalar meydana gelir. Kötü bir görünüme sebebiyet veren ve deterjanı makineye ileten deliklerde tıkanıklığa neden olan bu tortuları temizlememiz oldukça önemlidir. Deterjan haznesini makineden çıkartıp lavabonun altında yıkayarak bu tortulardan arındırmalıyız. Eğer ki çok fazla katılaşmış ve tortuları çıkartmakta zorlanıyorsanız içerisine sıcak su doldurup bekletin. (Kaynar su koymayın.) Deterjan gözlerini de bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Çok inatçı lekelerle karşılaşırsanız fırça yardımıyla çıkartabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kireçlenme

Çamaşır Makinesi İç Temizliği

Çamaşir makinelerindeki en büyük sorun kireç oluşmasıdır. Kireci sökmek ve temizlemek için limon tuzu ve sirke kullanabilirsiniz. Limon tuzunu veya sirkeyi çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyup, makinenin en yüksek sıcaklık ayarında içerisi boş bir şekilde çalıştırın. İsterseniz makinenin içerisine sirke döküp, deterjan gözüne de limon tuzu koyup çalıştırabilirsiniz. Makineniz hem kireçlerden kurtulacak hem de tamamen temizlenecektir.

Körük Lastiği Temizliği

Körük lastiği, çamaşırlar yıkanırken ıslanır ve ıslak bir şekilde kalır. Bu da lastikte tortuların birikmesine, küflenmeye ve mantar oluşumuna neden olabilir. Çamaşır makinenizi her çalıştırmadan sonra bu parçayı temizlerseniz bu sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Eğer ki körük lastiği küflenmişse çamaşır sulu ıslak bir bez ile silin ve daha sonra durulayın. Körük lastiğiniz çok yıpranmış ve temizlenmeyecek şekilde pislenmiş ise değiştirmenizde fayda var.

Yorumlar

  • Merhaba biz yaptık makinenin içi karardı neden

    ayse 14 Nisan 2017 21:31 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: