Kategoriler

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Sonbahar – kış aylarında manav ve pazar reyonlarında görmeye başladığımız ayvayı genelde tuz ve limonla tüketiriz.

Ayvaya sadece meyve olarak bakmayı değiştirecek bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bir çok hastalığa şifa olan ayvanın kendisi kadar kabukları da çok faydalıdır. Şifa kaynağı olan ayva; kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak rahatsızlıklarında oldukça faydalı etkiye sahiptir.

Ayvanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ayaklarda meydana gelen varis problemi için düzenli ayva tüketilmesi damarlarda rahatlamaya ve problemin daha az nüksetmesini sağlar.

Düzensiz adet kanamaları geçiriyorsanız ayva tüketmeniz önerilir. Ayva, adet kanamalarını düzene sokar.

Ayva, şiddetli baş ağrılarını dindirebilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bir tutam ayva çiçeğini bir kaşık bal ile karıştırın ve macun haline getirdikten sonra bol su ile yutun. Sadece yarım saat içerisinde bile farkı göreceksiniz.

Kış aylarında sıkça rastlanılan soğuk algınlığı ve grip için bolca ayva tüketmeniz önerilir.

Ayva, gözde meydana gelen enfeksiyonları giderici özelliğe sahiptir. Ayvayı kaynatıp suyunu çıkarın ve karışım ılıdıktan sonra pamuk yardımı ile gözünüze uygulayın.

Bağırsak enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için düzenli ayva tüketiniz.

Bu nedenle sık sık kalp çarpıntısı yaşayan kişilere uzman doktorlar tarafından da düzenli ayva tüketiminin faydalarından bahsedilmektedir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva Çiçeği ve Kabukları

Sütü az olan anneler için; ayva çiçeği kaynatılıp içildiği taktirde sütü arttırır. Ayva çiçeği suyu aynı zamanda kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir.

İdrar yolu iltihaplanması ile karşı karşıyaysanız ayva kabuklarını kaynatın ve için. İyilişme sürecini kısaltacak ve faydalı olacaktır. Ayrıca ağız içi yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için de ayvanın kendisini ya da yapraklarını kaynatıp suyu ile gargara yapabilirsiniz.

Dudaklarınız sık sık çatlıyor ise ayvanın çekirdeklerini kaynatın ve bu su ile dudaklarınızı yıkayın.

Ayva yapraklarını çay demler gibi demleyin ve tüketin. Sakinleştirici özelliği bulunan bu çayın uykusuzluk problemine de iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da yenilebilen bir meyve olan ayva; hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile son derece faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: