Sosyal Tarif

Yatağınızı Sakın Toplamayın!

Yatağınızı Sakın Toplamayın!

Bilim insanları yatağınızı toplamamanız için uyarıyor. Çoğumuz küçüklüğümüzden bu yana yataktan kalkar kalkmaz yataklarımızı toplamaya programlanmışızdır.

Hepinizin neden toplamayalım dediğinizi duyar gibiyim. Siz siz olun yatağınızı toplamayın.

Çocukluğunuzdan beri yatağınızın altında canavar olduğunu, olabileceğini en az bir kez düşünmüş ve korkmuşsunuzdur.

Korkmayın canavarlar yatağınızın altında değil. Üstünde! Üstelik onları istemeden siz üretiyor da olabilirsiniz! Sabah uyanır uyanmaz işe ya da okula gitmeden önce hızlıca topladığınız yataklarınız tam bir canavar üretim merkezi!

Nasıl canavarlardan bahsediyoruz peki? Aşağıda resmi olan küçük dostunuzla tanışın!

Toz Akarı

Bu bir toz akarı. Korkutucu görüntüsü sizi tedirgin edebilir ancak merak etmeyin gözle görmeniz mümkün değil. Kendisi çok küçük. Peki ne var bunda korkacak derseniz, bunlardan 1.500.000 tanesinin üstünüzde gezindiğini düşünün! Evet yanlış yazmadık tam bir buçuk milyon! Peki 1.500.000 toz akarını bir araya ne topluyor? Eğer sabah kalkar kalkmaz yatağınızı topluyorsanız, toz akarlarına “Millet toplanın parti var!” demiş oluyorsunuz.

Yatağınızı Toplamayın

Kensington Üniversitesi araştırmacıları 2005’ten bu yana toz akarları üzerinde çalışıyorlar. Toz akarlarının en sevdiği besin kaynağı, üstümüzden dökülen deri parçaları. Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada ardımızda toz akarlarının yutabileceği deri parçacıkları bırakıyoruz. Bunu da en çok yatarken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için toplanması adına uygun şartların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun koşulları istemeden biz sağlıyoruz. Gece üstünde yatılmış, hafif terlenilmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz. Bu haber muhtemelen annelerinizin hoşuna gitmeyecek ama araştırmacıların tavsiyesi kalktığınızda yatağınızı olduğu gibi bırakıp bütün gün boyunca havalanmasını sağlamak. Böylece toz akarları beslenmek için yatağınızda toplanamıyorlar! En iyisi mi bırakın dağınık kalsın…

Sponsorlu Bağlantılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emine dedi ki:

    Bence saçma birşey

  2. Falcon10 dedi ki:

    Saçma, “toz akarları” dökülen deri parçacıklarını yeyip besleniyorsa, temizlik yapıyorlar demek ki? Haftada bir yorgan/yastık kılıfları ve çarşaflarda değişip yıkanınca mesele yoktur.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.