Kategoriler

Turunç Reçeli Tarifi ve Turunç Ekşisi Yapımı

turunç reçeli tarifi ve turunç ekşisi yapılışı

Bugün sizler için tam da zamanı olan turunç reçeli tarifi hazırladık. Turunç kabuğu ile hazırladık, suyuyla da şifası dillere destan olan turunç ekşisi hazırladık.

Turunç ekşisini özellikle şeker hastaları tercih ediyor. Çok şifalı, soğuk algınlığına çok iyi geliyor.

Şimdi turunç reçeli nasıl yapılır, turun ekşisi nasıl hazırlanır hep birlikte göz atalım.

Turunç Reçeli Malzemeleri Nelerdir?

  • 45 + 4 adet turunç
  • 3 kilogram toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1,5 litre su

Turunç Ekşisi Malzemeleri

  • 1 litre turunç suyu
  • 1 tutam kaya tuzu (çok az)

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

4 adet turuncu buzdolabına kaldıralım ve kalan turunçları yıkadıktan sonra çok derine inmeden rendenin ince tarafında rendeleyelim.

Rende işleminden sonra kabukları soyulur. Soyulan kabuklar rulo şeklinde sarılarak sırasıyla iplere dizilir. İpin pamuk olması önemli, renkli iplerle yapmayın.

Kaynayan suya turunç kabuklarını alalım ve 12 dakika kadar kaynatıp soğuk su ile şoklayalım. 1 – 2 dakika sonra bu işlemi tekrarlayalım. Şoklama işleminde 2 – 3 kere suyunu değiştireceğiz.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. 3 gün boyunca sabah akşam bu suyu değiştireceğiz. 3. günün sonunda turunç kabuklarını tencereye alıp üzerine 1,5 kilogram şeker ilave edip tencerenin kapağını kapatıp buzdolabında 1 gece bekletelim.

Bekletme işleminden sonra tenceremizi ocağa alıp kaynamaya bırakalım. Bu esnada buzdolabına ayırdığımız 4 tane turuncun suyunu sıkalım.

Şimdi başka bir tencereye 1,5 kg toz şekeri ve 1,5 litre soğuk suyu alıp ocağa alarak kaynatalım. Bu kaynayan şerbeti de kaynayan turunçların üzerine dökelim.

Sıktığımız narenciye suyunu da ekleyip ocağın orta gözünde orta ateşte 3 – 4 saat kadar kaynayacak. 1,5 saatin sonunda içerisine 1,5 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyip kaynatmaya devam edelim.

Sürenin sonunda reçelimiz hazır. Kavanozlara doldurması kaldı. Turunçları iplerinden ayırıp kavanozlara dolduralım. İçerisine de reçelimizin suyundan ekleyelim ve kapaklarını kapatalım.

Eğer turunçları kavanozlara koyarken reçelin balı soğursa tekrar kaynatın ve o şekilde kavanozlara doldurun.

Kavanozları kalın bir örtüyle saralım ve 1 gece boyunca bu şekilde bekletelim. Ardından karanlık ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Turunç Ekşisi Yapımı

Turunçların suyunu sıkıp 1 litre elde ettikten sonra süzgeçten geçirerek tenceremize alalım.

Ara ara karıştırarak orta ateşte 1 saat kadar kaynatalım. Üzerinde oluşan köpükleri de kaşıkla alalım.

İndirmeye 15 dakika kala çay kaşığının ucuyla çok az tuz atalım. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra soğumasını bekleyelim ve kavanoza doldurarak buzdolabında saklayalım.

Bu enfes tarif için Çiçekli Mutfağım Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: