Kategoriler

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor Perde

Günümüzde eski tül perdelerin yerini alan ve kullanımı daha pratik stor perdeler her eve girmeye başladı. Hem şık hem de kullanışlı olan stor perdeler, tül perdelerin pabucunu dama attı.

Modern bir görünüme sahip ve çok fazla yıkama gerektirmeyen stor perdeler, herkesin gözdesi olmuş durumda. Çeşitli kumaşlardan üretilen stor perdelerin polyester olanları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra pamuk ve keten kumaşa sahip stor perdelerde tercih edilenler arasındadır.

Stor perdelerin sert ve plastik görünüme sahip olmaları için üzerleri apre denilen bir malzeme ile kaplanır. Apre, kumaşın her yerini kaplar ve hava almasını engeller, stor perdelerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlarlar.

SARARAN YASTIKLAR NASIL TEMİZLENİR? TIKLAYIN.

Eğer ki perdelerinizi kullandığınız mekan temiz ve de apre malzemesi kaliteliyse stor perdeleri 5-6 yıl temizlemeden kullanabilirsiniz.

Stor Perdeler Nasıl Temizlenir?

Evlerimizde kullandığımız stor perdeler şık olmasına rağmen temizliği hepimize zor gibi gözükür. Aslında hiçte zor olmayan temizleme işlemini sizlere anlatacağım.

Öncelikle stor perdenizin kasa kısmını, monte edildiği kornişten çıkartalım.

Geniş, temiz ve düzgün bir zeminin üzerine perdeyi serelim. Perdemizin üzerinde hiç kırışıklık olmamasına dikkat edelim. Eğer ki apre kumaş kırışırsa, kat yerini düzeltmek oldukça zordur. Bu yüzden kat izi olmaması için düz bir zemine sermek oldukça önemlidir.

Stor Perde Temizliği

Bir leğenin içerisine beyaz sabunlu veya şampuanlı ılık su hazırlayalım.

Süngeri hazırladığımız bu sabunlu sua-ya batıralım ve iyice sıktıktan sonra perdeyi silmeye başlayalım.

Perdemizi süngerle silerken fazla bastırmamaya özen göstermeliyiz. Yumuşak hareketler yaparak silelim. Eğer çok fazla bastırarak temizlemeye kalkışırsanız perdeyi yıpratabilir, iplik kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Stor Perde Nasıl Temizlenir

Ön yüzünü temizlediğiniz stor perdenizin diğer yüzünü de aynı şekilde güzelce silin.

Daha sonra ise yumuşak bir havlu yardımıyla kurulayın.

Stor Perde Temizleme

Kurulama işlemini yaptıktan sonra perdenizi dürerek mekanizmasına monte edin ve açık bir şekilde kurumasını sağlayın.

Stor perde temizliği işte bu kadar kolaydır.  Perdelerinizi çok sık temizlemeniz ömrünü azaltacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: