Kategoriler

Sinüzite Çözüm: Zencefil ve Üzüm

Sinüzit için Zencefil Üzüm

Nezle ya da gribin ardından baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun ve genizden sarı-yeşil renkli akıntı, halsizlik ve adaptasyon güçlüğü gibi belirtiler veren sinüzit; tüm mevsimlerde görülse de, en çok kış aylarında etkisini gösteriyor.

Grip ve nezleden sonra kışı en çok seven hastalıkların başında gelen sinüzit; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşlukların iltihaplanmasıyla sinüzitin oluştuğunu söyleyen uzmanlar sinüzite karşı şunları öneriyor;

Zencefil Çayı: Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarında zencefil çayı ağrıyı azaltmada etkilidir. Zencefil kökünü bir demlikte kaynatın, 15 dakika sonra için. Başınız ağrıdığı dönemlerde günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Üzüm: İltihap önleyici biyoflanoidler üzümde bol miktarda bulunur. Günce yiyeceğiniz 1 avuç üzüm sinüzite iyi gelecektir.

Üzüm

Tarçın, Kekik ve Karanfil: Kekik, karanfil, tarçın sinüzit iltihaplarının ve buna bağlı ağrıların azalmasında etkilidir.

Tarçın, Kekik, Karanfil

Kekik Çayı: Kekik çayı sinüzite bağlı akıntı ve tıkanıklık için iyi gelir. İçtiğiniz kekik çayının içerisinde 1 dal da yeşil karanfil koyabilirsiniz.

Kekik Çayı

Karabaş Otu: Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Karabaş otu çayını hazırlayıp içebilirsiniz. Ayrıca sarımsak, yeşil çay ve ginseng çayını da içebilirsiniz.

Karabaş Otu Çayı

Zeytin Yaprağı Çayı: Zeytin yaprağı çayı da sinüzit ağrılarında etkilidir.

Zeytin Yaprağı Çayı

Elma Sirkesi: Bağışıklık sistemini güçlendiren elma sirkesi, aynı zamanda sinüzit tedavisinde de kullanılır. Bir bardak suya birkaç kaşık elma sirkesi karıştırarak tüketin.

Elma Sirkesi

Kivi: C Vitamini için bolca taze sebze-meyve yiyin. Meyvelerin sadece suyunu içmektense yemeyi tercih edin. Kivi, mandalina ve portakal tüketin.

Kivi

Yoğurt: Besinle alınan çinko da önemli bir bağışıklık artırıcıdır ve antienflamatuvar (iltihabı azaltarak ağrı kesici) özelliği olabilir. Deniz ürünleri, et, tavuk, süt, yoğurt, fasulye, fıstıklar ve tam tahıllar tüketin.

Yoğurt

Yorumlar

  • BİLGİLENDİRMELERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ. MEVLÜT ALKAN İSTANBUL

    Mevlüt ALKAN 23 Kasım 2017 19:48 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: