Kategoriler

Öksürüğe Karşı Bitkisel Kür

Öksürük için Bitkisel Kür

Siz de öksürük sorunu ile karşı karşıyaysanız büyük ve çocuklarda öksürüğe karşı bitkisel kür adlı yazımızı okumalısınız. Aşağıdaki kürler, öksürüğü büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

NOT: Doktorunuza danışmadan uygulamanızı önermiyoruz.

Öksürüğe Karşı Bitkisel Kürler

Karışık Çay:

1 adet elmanın kabuğunu, biraz elma çekirdeğini, birazcık ıhlamuru ve 1-2 tane de karanfili karıştırın. 1 dilim de limon koyun. isterseniz biraz da tarçın kabuğu kullanabilirsiniz. Bu karışımı üşüttüğünüz ve öksürük sorunuyla karşılaştığınızda sıcak sıcak için. Çocuklarınız için içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Bal ve Zencefil (Çocuklara uygulamayın):

Bu tarifi çocuklar için uygulamayın, sadece büyükler içindir. 1 tatlı kaşığı balın içerisine toz zencefili karıştırın ve macun kıvamına getirip yiyin. Boğaz için çok iyi gelen bir karışımdır.

Pekmez ve Karabiber (1 yaş sonrası için):

2 tatlı kaşığı dut pekmezinin içerisine biraz karabiber ekleyin ve karıştırın. Günde 1 yemek kaşığı tüketebilirsiniz. Birkaç gün sonra öksürük sorunu ortadan kalkacaktır.

Karışık Çay:

Okaliptüs, hatmi çiçeği, dal tarçın, nane, ıhlamur, meyan kökü, ada çayı, kekik ve elma kabuğunu karıştırarak demleme usulü çay yapın ve içirin. 1 yaşından büyükler için bal ilavesi ile tatlandırılabilir. 1 yaşından küçük bebekler için ise pekmez ile tatlandırılabilir.

Bal ve Karabiber (1 yaş sonrası için):

1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılarak tüketilir. Ardından da süt içerek boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Tereyağ ve Pekmez (6 ay sonrası için):

2 yemek kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) kaynatın ve ılıkken içirin. Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesen bir karışımdır.

Karışık Çay (1 yaş sonrası için):

Aktarlardan bulunan “havlıcan kökü” (1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı:

Ihlamuru ve ayva yaprağını birlikte kaynatın ve tüketin. Öksürük için etkili bir yöntemdir.

Soğan Kürü 1:

1 baş beyaz soğanı piyazlık şekilde doğrayıp çukur bir kaba alın. 1 çay bardağı toz şekeri üzerinü örtecek şekilde dökün. 1 saat bu şekilde bekletin. Soğanun üstüne kadar suyunu bıraktığını farkedeceksiniz. Bu sudan istediğiniz sıklıkla en az 1 yemek kaşığı olmak üzere için.

Soğan Kürü 2:

Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oyun. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler açın. 1 çay fincanına ya da bardağa soğanı oturtun. Oyduğunuz kısma bal doldurun. Bardağa süzüleni verebilirsin. Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldurun. İki kez balın süzülmesi yeterlidir. Sonra soğanı atabilirsin. Bu miktarı bir gün içinde tüketin. 2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor.

Turp Kürü:

Küçük siyah turpun üst kısmını kapak olacak şekilde kesin. Zeminde düz durması için alt kısmından da kesin. Kabak oyacağı yardımıyla içini oyarak boşaltın. Kabuğunu soymayacağız, içini yıkayalım. Küçük bir kabın içine oturtalım ve ağzına kadar bal dolduralım. 8-10 saat kadar bekleteceğiz ve turpun suyu dışarı doğru içine koyduğumuz kaba akacaktır. Bu suyu tüketeceğiz. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere 1’er tatlı kaşığı içilmesi gereklidir. Yaklaşık 12 saatte bir içerisine bir miktar bal koyalım ki suyu iyice içine çıksın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: