Kategoriler

Kayısı Tatlısı Tarifi

Kayısı Tatlısı Tarifi

Yemeklerimizden sonra eski örf ve adetlerimizden olan tatlı yeme kültürü küçük büyük genç yaşlı demeden hemen hemen her kesimin olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle bizde arkadaşlarımızla, ailemizle ve akrabalarımızla yemekten sonra çayın yanında güzel bir tatlı yemek isteriz.

Hem yapımıyla kolay olan hem de gönül rahatlığıyla misafirlerimize ikram edebileceğimiz kayısı tatlısı, tatlı tercihimizde seçebileceğimiz güzel ve fazla masraf istemeyen malzemelerine rahatlıkla ulaşabileceğimiz yapımı pratik tatlılardan biridir.

İşte bu pratikliğiyle ve kolaylığıyla damaklarda tat bırakan tatlının tarifini size gönül rahatlığıyla tarif edebilir ve bu tarifi öğrenip uyguladıktan sonra sizde gönül rahatlığıyla çevrenizdeki tatlı severlerle paylaşabilirsiniz. Tarifimiz 2 kişiliktir.

Kayısı Tatlısı Malzemeleri:

 • 250 gr kayısı
 • 2 su bardağı su
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 200 gr ceviz veya kaymak

Kayısı Tatlısı Tarifi:

 1. Suyun içerisinde güzelce yıkayıp tozlarından ve kirlerinden arındırdığımız kayısılarımızı bir gün öncesinden suda bekleterek şişmesini ve yumuşamasını sağlayın.
 2. Sonra içerisinde kalan suyu farklı bir tencereye koyup, şeker ilave ettikten sonra kaynatıp kayısılarımızı içine koyalım.
 3. Kısık ateşte kaynatmaya devam edelim.
 4. Şekerli su içerisinde belli bir süre kaynayan kayısılarımızı içerisinden çıkardıktan sonra soğumasını beklemeliyiz.
 5. Soğuduktan sonra aralarına ceviz veya kaymak ilave ettikten sonra misafirlerinize gönül rahatlığıyla servis yapabiliriz.
 6. Malzemelerini misafirlerinizin sayısına göre ayarlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun..

Yorumlar

 • Harika tarif için teşekkür ederim 🙂

  kişisel spor eğitmeni 23 Haziran 2015 23:46 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: