Kategoriler

Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuz Nasıl Seçilir?

Yaz aylarında en çok yenilen meyveler arasında olan karpuz alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizler için hazırladık.

Hepimiz pazarda ya da manavda iyi karpuz nasıl anlaşılır diye sağına soluna vurur dururuz. Ama karpuzun iyisi sadece vurularak anlaşılmıyor.

Karpuz Nasıl Seçilir?

1- Beyaz Bölgelere Bakın

Karpuz Seçmek

Hemen hemen her karpuzda büyük ve beyaz bir bölge vardır. Buralar aslında karpuzun toprak üstünde beklediği yerlerdir. Birçok renkte olabilir. Sarı renge çalanları tercih edin.

2- Erkek mi Dişi mi?

Karpuz Cinsiyeti

Karpuzların da cinsiyetleri olduğunu biliyor muydunuz? Uzun ve oval karpuzlar ‘erkek’, yuvarlak olanlar ise ‘dişi’ olarak biliniyor. ‘Erkek’ karpuzlar sulu olurken, ‘dişi’ karpuzlar daha tatlı oluyor.

3- Karpuz Boyutu

Karpuz Boyutu

Büyükse daha iyidir diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak konu karpuzlar olunca öyle değil. Karpuzu kaldırdığınızda ağır olmalı. Yoksa içinin geçmiş olduğunu söyleyebiliriz.

4- Sapına Bakın

Karpuz Sapı

Karpuzun sapına bakarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabiliriz. Eğer sapı kuruysa karpuz olgundur ve alınabilir. Ancak sapı kuru değilse o karpuzu kesinlikle almayın. Muhtemelen erken hasat ürünüdür.

5- Çatlaklara Dikkat Edin

Karpuz Çatlakları

Karpuzun çatlak kısımları örümcek ağına benzer. Eğer örümcek ağına benzer şekilde çatlakları olan bir karpuz gördüyseniz onu hemen alın. Yine karpuzdaki minik noktalar da iyi olduğunu gösterir. Çünkü arılar buraya mutlaka uğramıştır

6- Karpuza Vurun

Karpuza Vurun

Herhalde karpuz seçerken karpuza hafifçe vurma tüyosunu bilmeyen yoktur. Eğer karpuz iyiyse tok bir ses çıkar. İyi değilse ses çıkmaz.İyi karpuz seçmek için verilen tüyoları beğendiniz mi?

Arkadaşlarınızla paylaşarak onların da iyi karpuz yemelerini sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: