Kategoriler

Kansızlık Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kansızlık Nedir, Tedavi Yöntemleri

Kansızlık problemi genellikle bayanlarda ortaya çıkan ve bir çok sağlık problemini de peşinden getiren bir sağlık sorunudur. Vücuttaki kanın azalması ve akabinde demir eksikliğine de neden olması yaşam kalitesini oldukça azaltmaktadır. Aynı zamanda demir eksikliği de çocukların zihinsel gelişiminde önemli rol almaktadır. Bu nedenle uzmanlar demir emilimi için ev yapımı meyve suyu tüketilmesini önermektedir.

Uzmanlar kansızlık etkilerinden C vitamini sayesinde kurtulmanın mümkün olduğunu söylerken meyve suyu tüketilmesinin üzerinde duruyor. Tabi ki ev yapımı meyve suları olmasına özen gösterilmeli.

Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç kansızlığı ‘Kandaki hemoglobin miktarının azalması ve buna bağlı olarak demir eksikliği’ olarak yorumluyor. Prof. Dr. Neriman İnanç demir yetersizliğinin genellikle büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıktığına da dikkat çekiyor.

Kansızlık Kimlerde Görülür?

“Dünyada her 5 erkekten biri, her 3 kadından biri, her 5 çocuktan biri kansızlık problemi yaşıyor.” diye konuşan Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söylüyor: “Gelişmiş ülkelerde 0 – 5 yaş arası çocuklarda kansızlığa rastlanma sıklığı yüzde 4 ile 20 arasında iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 50 gibi epey yüksek bir değerdedir.”

Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Neriman İnanç, “Besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu, greyfurt suyu ve limonata gibi meyve sularının tüketilmesi demir emilimini artırır” dedi.

İncir Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kansızlığa Karşı İncir Kürü

Dengesiz ve yeterli beslenememe sonucunda oluşan demir eksikliği ve kansızlık (anemi) için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu incir kürünü öneriyor.

Çeşitli nedenlerle, vücudun demir emiliminin azalması da kansızlığa neden olur. Böyle bir durumda, demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği veya kansızlık durumu giderilmeye çalışılır. Kan yapıcı gıdalar olarak, üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal, oldukça faydalıdır. Ancak, vücudun demir emilimini azaltan, çay, kahve, sigara, alkol ve asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Ayrıca, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun, kan yapıcı bitkisel tedavisi ile de kansızlığa çare bulabilirsiniz.

Kansızlık için İncir Kürü

Malzemeler:

  • Yarım litre su
  • 8 adet incir

İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre suyu bir tencereye alın ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 8 adet inciri atıp kapağını örtün ve kısık ateşte 7-8 dk daha kaynatmaya devam edin. Daha sonra ocaktan alın ve ılımasını bekleyin.

Ilıyan karışımı süzdürün ve günde 2 – 3 kez olmak üzere öğünlerden 15 dakika önce aç karnına 1 bardak tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: