Kategoriler

Hemoroid (Basur) Ağrısını Gidermenin 5 Yolu

Basur Tedavisi

Günümüzde bir çok kişide rastlanan hemoroid, bir diğer adıyla basur rahatsızlığını tedavi eden bir çok ilaç vardır.

Belirtileri ise rektumda ağrı, kanama ve kaşıntı olabilir. Yapılması gereken şey ise daha kötü duruma gelmeden biran önce harekete geçmektir.

Hemoroid Ağrısını Gidermenin 5 Yolu

Buz Küpü

Basur sebebiyle anüste oluşan şişlik, daha fazla acı vermeye ve deri iltihabının oluşmasına yol açar. Buz küpü ise hemoroid ağrısını ve şişliği azaltmada büyük rol oynar.

Hemoroid için Buz Küpü Uygulaması

Anüs içerisine küçük bir parça buz küpü koyulur ve o bölge soğutulur. Böylece bölgede oluşan şişlik azalacak, deri iritasyonu ortadan kalkacak ve ağrıdan kurtulacaksınız. Dış hemoroid için de aynı şekilde buz küpü uygulayabilirsiniz.

Cadı Elması

Cadı elması kullanomo, hemoroidin ortadan kalkmasında kanıtlanmış bir etkiye sahiptir. Basur tedavisi için bu doğal yöntemi deneyebilirsiniz.

Basur Tedavisi için Cadı Elması

Küçük bir şişeye cadı elması bitkisini koyup üzerine ılık su ekleyin ve 1 gün bekletin. Ardından hemoroitli bölgeye pamukla uygulayın. Günde 3 defa bu işlemi uygulayın. Durumunuzun düzeldiğine inandığınızda ise günde 1 defa uygulayınız.

Sarımsak ve Karanfil

Sarımsak ve karanfil karışımı da hemoroit tedavisinde oldukça etkilidir. Kötü kokusu ve yanma etkisi olduğunu söyleyelim.

Hemoroit Tedavisinde Sarımsak ve Karanfil

2 -3 diş sarımsak ile 3 – 4 adet karanfili öğütün. 2 – 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Küçük fitiller hazırladıktan sonra bu karışıma batırın ve rektumdan içeri sokun. Bu işlem hemoroiti ortadan kaldırmada çok etkilidir. Ağrıyı çok hızlı bir şekilde geçirir.

Sıcak Banyo

Basur sebebiyle oluşan şişlik için önerilen yöntemlerin başında gelir. Karıncalanmayı durdurur ve ağrıyı büyük ölçüde azaltır. Dış hemoroitin tedavisinde etkili ve geçici bir tedavi yöntemidir.

Hemoroit için Sıcak Banyo

Sıcak su dolu kabın içerisine oturup yaklaşık 20 dakika boyunca oturun. Eğer var ise suyun içerisine 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyebilir ve rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

Aloe Vera

Basur ağrısını gidermede güçlü bitkilerden birisi de aloe veradır.

Basur için Aloe Vera

Sorunlu bölgeye aloe veralı jel sürün ve pamukla masaj yapın. Günde 3 kez bunu uygulayın. Olumlu sonuç alınca günde 1’e düşürün.

Hemoroidi Nasıl Önleyebilirim?

Hemoroid (basur) çok acı verici ve rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Bunu önlemek için de bazı önlemler almak gereklidir.

Hemoroid önlemek için aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

  • Her zaman temiz iç çamaşırı giyin.
  • Lif bakımından zengin gıdaları tüketin.
  • Çok su için.
  • Dışkı yumuşatıcısını kullanın.
  • Düzenli egzersiz yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: