Kategoriler

Gözenekleri Sıkılaştıran Maske Tarifi

gözenekleri sıkılaştıran maske tarifi

Kullanılan kimyasallar ya da çevresel faktörlerden dolayı ciltte oluşan gözenekler pek çok insan için sorun teşkil eder. Bu yüzden pek çok kişi bu gözenekleri ortadan kaldıran kremlere ya da doğal ürünlere yönelir.

Gözeneklere bakıldığında bunun sebeplerinden ilkinin yağlı ciltler olduğunu söyleyebiliriz. Diğer nedenler olarakta siyah noktaların temizlenmemiş olması, genetik faktörler, uzun süre güneş altında kalmak, yaşlanmaya bağlı ve cilt için kullanılan kimyasalların yan etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Gözeneklerin sık sık temizlenmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Sizler için aşağıda vereceğimiz gözenek sıkılaştırıcı maske tarifini uygulamakta çok etkili olacaktır.  Maske için genellikle doğal malzemeler tercih edilir. Doğal yöntemler ile hazırlanan maskelerin herhangi bir yan etkisi bulunmadığından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maske Tarifi

elma sirkesi maskesi

Gözenekleri sıkılaştırmak için en etkili malzemelerin başında elma sirkesi gelir. Genellikle elma sirkesinin cildi parlattığı düşünülse de gözeneklerin sıkılaştırılması için son derece etkilidir.

Elma sirkeli maske hazırlarken sirkeyi su ile seyretmek gerekir. Bunun için yarım yemek kaşığı sirkesi bir yemek kaşığı su ile karıştırılır. Elde edilen karışım bir parça pamuk ile yavaş yavaş gözeneklerin bulunduğu bölgeye sürülür. Sürme işlemi bittikten sonra ortalama beş dakika kadar beklenir. Sürenin bitiminden itibaren yüz bol su ile güzelce yıkanır.

Daha sonra temiz olan bir havlu ile cildi yıpratmadan kurulama yapılır. Bu işlemin ardından cildin rahatladığı genellikle gözle görülür bir şekilde hissedilir.

Gözenekleri Sıkılaştıran Maskeler

gözenekler için kil maskesi

Bilindiği üzere kil cilt bakımı için son derece faydalıdır. Bunun için gözenekleri sıkılaştırmak denilince etkili malzemelerden biri de kildir.

Kilin çeşitlerine bakıldığında cildi yağlı olan kişilerin yeşil kil kullanması, kuru olan kişilerin ise beyaz kil tercih etmesi tavsiye edilir. Bu kil türünün uygun olup olmadığını anlamak için cilde sürülerek deneme yapılması önerilir. Böylelikle en etkili sonuç elde edilir.

Gözenekler için kil maskesi hazırlarken iki yemek kaşığı kil su ile karıştırılır. Koyulacak olan su, maske kıvamı elde edilmesine göre değişir. Bu kıvam yakalandıktan sonra maske cilde sürülür ve bir süre yüzde bekletilir. Ardından bol su ile yıkanarak yüz temizlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: