Kategoriler

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans araları nasıl temizlenir

Ev temizliğinde, temizlenecek en zor bölgelerden birisi de fayans aralarıdır. Sık sık kirlenen mutfak ve banyodaki fayans araları her ev hanımının çilesi durumuna gelmiş bir sorundur. Fayasn aralarında bulunan derzlerin gözenekli bir yapıya sahip olması, temizlenmesini de zor bir hale getirmektedir. Bu nedenle derz dolguları yüzeysel olarak temizlense dahi, bu kirlerden kurtulmak mümkün olmaz. Fakat bazı noktalara dikkat edilirek fayans aralarındaki kirlerden kurtulmak ve ilk günkü gibi bir görünüme kavuşmasını sağlamak çokta zor değildir.

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

  • Kireç çözücü ve tuz ruhu gibi kimyasallar fayans aralarını temizlemek için kullanılsa da bu maddeler derzler çözerek çıkarttığı için sağlıklı bir yöntem değildir. Fayans aralarını sürekli olarak bu malzemeler ile temizlemek derzleri zedeleyerek bir süre sonra fayans aralarına yeni derz uygulaması yaptırılmasını gerektirebilir.
  • Derz dolgusunun temizliği için çamaşır suyu da kullanılabilir. Su ile seyreltilen çamaşır suyu, bir sprey yardımıyla fayans aralarına sıkılır. Daha sonra sert bir fırça yardımıyla fayans aralarını fırçalamak bu kirleri çıkarmak için etkili yöntemlerden bir tanesidir.
  • Kirlenen fayans aralarını temizlemek için en pratik yöntemlerden birisi de derz temizleyici spreylerdir. Yapı marketlerde satılan bu spreyler, fayans aralarına uygulanıp bir süre beklendikten sonra kuru bir bez ile silinerek temizlenebilir.

EV TEMİZLİĞİ VE TÜM PRATİK BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN.

Derz Arası Temizliği

Kimyasal Kullanmadan Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

  • Kimyasal madde kullanmadan daha doğal bir yöntemle de fayans aralarını temizlemek mümkündür. Derz dolgularını ıslattıktan sonra üzerine bir miktar kabartma tozu serpiştirin ve sert bir fırça yardımıyla fırçalayarak temizleyin.
  • Aynı zamanda fayans aralarına kabartma tozu döktükten sonra üzerine sprey ile sirke uygulaması da oldukça etkili bir yöntemdir. Kabartma tozunun üzerine spreyi sıktıktan sonra etkileşime girecektir. Daha sonra bir bez yardımıyla fayans aralarını silerek temizleyebilirsiniz.
  • Eğer fayans aralarındaki kirlenme az ise buhar makineleri ile kolay bir şekilde fayans aralarını temizleyebilirsiniz.
  • Derz dolgularının çok kirli değil fakat dolgularda sararma olmuşsa, uygun renkteki derz kalemi ile boyayabilirsiniz. Ayrıca fayans aralarını daha kolay temizleyebilmek için derz dolguları silinebilir plastik boya ile boyanabilir. Böylece kirlendiğinde nemli bir bez yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: