Kategoriler

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı, bizim yiyecek ve içeceklerimizi sakladığımız yerler olduğu için son derece hijyenik olması önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak buzdolabı temizliği yapmak bakterilerin oluşmaması için oldukça önem taşır.

Düzenli olarak temizlenmeyen buzdolapları ve içerisinde bırakılan yemekler kötü kokulara neden olur. Peki ama bu kokuları engellemek ve hijyen için buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

Hazırladığımız bu yazımızda buzdolabı temizleme yöntemleri ve koku oluşumunu önlemek için yapılması gerekenleri sizler için hazırladık.

Buzdolabında uzun süreli bekletilen yiyecek ve içecekler, kötü kokulara neden olur. Bu nedenle günlük mutfak temizliği ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur.

2-4 haftada bir de buzdolabı temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

 • İlk olarak buzdolabımızın fişini çekelim ve içerisinde yer alan tüm yiyecekleri çıkartalım. Bu bizlere buzdolabımızı temizlemek için kolaylık sağlayacaktır.
 • Yumuşak, buzdolabımızı çizmeyecek bir bez veya sünger hazırlayalım. Kesinlikle tel gibi çizici malzemeler kullanmayalım.
 • Buzdolabımızın içerisindeki tüm rafları ve sebzelikleri de çıkartalım. Onları ayrı bir şekilde yıkayalım ve güzelce durulayıp kurumaya bırakalım.
 • Buzdolabı temizlemek için sıvı, kokulu olmayan deterjanlar kullanmaya dikkat edelim. Bu deterjanlar ile temizlediğimiz dolabımızı, temiz durulama bezi ile durulayarak, deterjanlardan arınmasını sağlayalım. Buzdolabımızın kapakları açık bir şekilde kuruması için bekleyelim.
 • Dış yüzey temizliği için de yine aynı deterjanı kullanabiliriz.
 • İçi kuruyan dolabımızın raflarını ve diğer parçalarını içerisine yerleştirelim.
 • Temizlik yaparken, dolap içerisindeki düğmelerin ve ışıkların olduğu elektrikli kısımlara su kaçırmamaya dikkat edelim.
 • Buzdolabımızı çekerek altını ayda 1 kez temizlemeye ve arka tarafını duvara yaslamamaya dikkat edelim.

Buzdolabı Temizlemek

Buzdolabında Oluşan Kötü Kokuları Gidermek!

Buzdolaplarındaki en büyük sorunlardan bir tanesi de oluşan kötü kokulardır. Oldukça rahatsızlık veren bu durum, ev hanımlarının da en büyük şikayetlerinden birisidir. Peki ama buzdolabındaki kötü kokulardan nasıl kurtuluruz? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Sadece evinizde bulunan malzemeler ile kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

OCAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? TIKLAYIN.

 1. Buzdolabınıza 1 su bardağı süt koyarak kötü kokuları birkaç saat içerisinde yok edebilirsiniz.
 2. Sirke ve suyu karıştırıp bir kase içerisine alın. Bu karışım da kötü kokuları yok etmede etkili olacaktır.
 3. Ağzı açık bir kabın içerisine yulaf koyun. Buzdolabınıza yerleştireceğiniz bu kap kokuları emecek ve kötü kokuları yok edecektir.
 4. Küçük kapların içerisine kabartma tozu koyun ve bu kapları da buzdolabı raflarınıza yerleştirin. 5-6 saat içerisinde kötü kokulardan kurtulacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: