Kategoriler

Büyük Tehlike: Lyme Hastalığı

Lyme Hastalığı

Vücudunuzda bu şekilde bir kızarıklık görür görmez direk hastaneye gidin! Kızarıklığın sebebi, sessiz katil diye isimlendirilen Lyme hastalığı olabilir.
Peki ama Lyme hastalığı nedir ve nasıl oluşur?
Sıcak yaz aylarında dışarı çıkarken genellikle açık kıyafetleri tercih ediyoruz. Fakat sıcaktan kaçarken böcek ısırıklarıyla da karşı karşıya kalmamız an meselesi oluyor. Lyme hastalığı ise bir çeşit kenenin ısırmasıyla oluyor.

Ixodes ricinus türü kenelerin ısırması sonucu oluşan hastalık döneminde uzun yıllar etkisi süren sağlık problemleri oluşabiliyor. Kısa zamanda ise oldukça sinsi, korkutucu ve büyük sorunlara neden olabiliyor. Merkezi sinir sistemi, deri, kalp ve eklemleri etkileyen bu sinsi haşere büyük sağlık problemlerine yol açıyor.
Bu kenenin ısırması sonucu erken teşhis olursa tedavisi daha kolay oluyor. Lyme hastalığının en belirli özelliği ise ısırılan bölgenin etrafında birkaç gün içerisinde kızarıklıklar oluşması.

Lyme Hastalığı

Oluşan bu kızarıklıklar radyal şekilde oluyor ve ısırığın dışına doğru yayılmaya başlıyor. Kene ısırması sonucu %75 bu şekilde belirti gösteriyor. Bu yüzden bu belirtiyi görür görmez doktora başvurmanız gerekiyor.

Her kene ısırmasından sonra bu belirti oluşmuyor. Kene ısırmasının ilk belirtileri halsizlik, ateş ve eklem ağrısıdır.

NOT: Kene ısırığına kendiniz müdahale etmeyin. Görür görmek en yakın hastaneye veya sağlık ocağına gidin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: