Kategoriler

Yağlı Turşu Tarifi (Biber)

Yağlı Turşu Yapımı

Her sene yaptığım yağlı biber turşusu tarifimi bu sene de kışa turşusuz girmeyim diyerek yaptım. Sizler de mutlaka denemelisiniz, gerçekten yemeye doyamayacağınız bir turşu tarifi.

Şimdi yağlı Trakya turşusu yapılışı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Yağlı Turşu Tarifi için Malzemeler

  • 1 – 1,5 kilogram turşuluk biber
  • 1 baş sarımsak
  • 1 büyük su bardağı sirke
  • 1 büyük su bardağı sıvı yağ
  • 1 dolu çorba kaşığı kalın tuz
  • 2 büyük su bardağı su

biber turşusu yapımı

Yağlı Turşu Yapımı (Biber Turşusu)

Büyükçe bir tencereye yağ, sirke, tuz ve su  konulup karıştırılır.  Orta ateşte kaynamaya bırakılır. Bu sırada biberler hazır edilir. Yerken nasıl olmasını istiyorsanız o şekilde kesebilirsiniz, kesme işi size kalmış.

Ben küçük çiçek biberleri ve kul biberlerin sadece saplarını kesiyorum. Sap ile turşu yapmıyorum, yerken de çok iyi oluyor. Normal turşuluk kaba biberleri 2’ye veya 3’e bölebilirsiniz. Dilim dilim de yapabilirsiniz, nasıl isterseniz.

Sirkeli yağlı su kaynamaya başlayınca biberler konulur ve arada delikli kevgir kaşık ile alt üstü edilip karıştırılır. Rengi sararınca kaşık ile süzdürülür ve biberler bir tepsiye alınır.

Soyulup hazır edilmiş sarımsaklar biberlerin üzerine dilimlenir ve harmanlanır. İsterseniz biraz maydanoz kıyıp koyabilirsiniz ya da en son biberleri kavanoza koyunca üzerine birkaç dal maydanoz koyabilirsiniz.

yağlı biber turşusu

Ilındıktan sonra uygun kavanoza konulur ve ılınmış olan suyu da üzerine dökülüp kavanoz sıkıca kapatılarak dolaba kaldırılır. Asla güneş ve sıcak görmemeli. İster hemen yemeye başlayın, ister kışlık yapın.

Bu enfes turşu tarifi için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: