Kategoriler

Pırasa Turşusu Tarifi

pırasa turşusu tarifi

Bugün değişik turşu tarifleri arayanlar için benim her sene yaptığım, hem lezzetiyle hem de bağışıklık kazandırmasıyla denemenizi önerdiğim pırasa turşusu tarifi ve püf noktalarını hazırladım.

Bu tarif için 2 adet 500 ml’lik kavanoz kullandım. Sizler de kolayca hazırlayabilir ve şifa deposu pırasayı bu şekilde saklayıp tüketebilirsiniz.

Pırasa Turşusu Tarifi için Malzemeleri

  • 7 – 8 adet pırasa
  • 1 baş sarımsak
  • 1 litre hazır içme suyu
  • 2 silme yemek kaşığı iri kaya tuzu

Her kavanoz için;

  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi

Pırasa Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk önce yıkadığımız pırasaların sert kısımlarını yaklaşık 1 parmak kalınlığında doğrayalım.

pırasa doğrama

Sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra da 2’ye dilimleyelim. Turşuyu kuracağımız kavanozları mutlaka kaynar suda 5 dakika kaynatalım.

pırasa turşusu yapılışı

Sarımsak ve pırasaları kavanozlara karışık bir şekilde dizelim. Daha sonra 1 litre hazır içme suyun içerisine 2 yemek kaşığı kaya tuzu atalım ve karıştıralım.

pırasadan turşu yapımı

Suyu kavanozlara ağız kısmında boşluk kalacak şekilde dolduralım. Her bir kavanoza 2’şer yemek kaşığı elma sirkesi ekleyelim.

Yeni ve kaynatılmış kapaklarla sıkıca kapatıp sallayalım, tüm malzeme karışsın. Güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde 15 gün muhafaza edelim.

pırasa turşusu nasıl yapılır?

Pırasa turşusu 15 gün sonra yemeye hazır. Bu enfes turşu tarifi ve çok daha fazlası için Fatma’nın Mutfağından Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: