Kategoriler

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

evde domates salçası yapımı

Bugün sizlerle güneşte kurutmadan tamamen ocak üstünde pratik yöntemle tam kıvamında salça tarifi paylaşıyoruz.

Evde domates salçası nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir hep birlikte göz atalım ve tarife geçelim.

7 kg domatesten 1.250 kg salça elde ettim.

Evde Domates Salçası Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 7 kg domates
  • Salamuralık tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

NOT: Kıvamının çok sulu olmaması için yarısını Bursa domatesi yarısını da Ayaş domatesi kullanarak yaptım.

Salçanın uzun ömürlü olması için tuzunun hafif hissedilir oranda olması gerekir. Çok yapıp kışa saklamak isterseniz tuz oranını biraz artırarak salçayı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Salçayı kavanozladıktan sonra üzerine de sıvı yağ gezdirirseniz kötü olmasını engellersiniz.

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domateslerimizi iyice yıkayıp kabukları ile birlikte rondodan çektiriyoruz. Çektirdiğimiz domatesleri de kevgirden geçirerek tüm suyunu bir kaba akıtın.

Kevgirde sadece domateslerin çekirdekleri ve kabukları kalacak, onları kullanmayacağız. İsterseniz bu kısmı güneşte kurutup kullanabilirsiniz.

Geniş ve derince bir tencereye kevgirden geçirdiğimiz domatesi alıp harlı ateşte ara ara karıştırarak kaynatıyoruz. Suyunu iyice salıp göz göz olmaya başlayınca ocağın altını biraz kısabilirsiniz.

Suyunu iyice çekip katı bir hal aldığında ise ocağın altını en kısığa getirebilirsiniz. Bu aşamada sürekli karıştırarak 5 – 6 dakika kavurun.

İstediğimiz kıvama gelince içerisine 2 yemek kaşığı salamuralık tuz, 2 yemek kaşığı da sıvı yağ ekleyip karıştırıyoruz. Tuzu ve sıvı yağı da iyice yedirdikten sonra ocaktan alıyoruz.

Genişçe bir fırın tepsisine salçamızı yayarak hem soğumasını hem de kendini iyice çekmesini sağlıyoruz. Tepsi içerisinde yaklaşık 1 saat kadar beklettim, herhangi bir güneşte bekletme işlemi yapmadım.

Hazırladığımız salçamızı kavanozlara paylaştırıp üzerine de biraz sıvı yağ koyarak daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayabiliriz.

Videolu Domates Salçası Tarifi

Evde domates salçası yapımı bu kadar basit. Siz de gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Domates salçası yapımı ve çok daha fazla videolu tarif için Ev Lezzetleri Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: