Kategoriler

Ağızda Dağılan Kurabiye için Püf Noktaları

Kurabiye Pişirme Püf Noktaları

Kurabiye yaparken belki de en önemli noktalardan birisi de ağızda dağılan kıvamda olmasıdır. Aşağıda sıraladığımız püf noktaları sayesinde kurabiye yaparken işiniz kolaylaşacak.

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

-Un, kabartma tozu gibi katı malzemeleri mutlaka eleyerek kullanmalısınız.

-Kurabiyelerinizin pişerken yayılmamasını istiyorsanız, fırın tepsisine aldıktan sonra 15 dakika buzdolabında bekletmelisiniz. Sonrasında ise sıcak fırında pişirmelisiniz.

-Kurabiyelerinizi yağlı kağıt üzerinde pişirirseniz fırından kırmadan çıkarmanız daha kolay olur. Artan kurabiye hamurlarınızı dondurucuda saklayabilir, misafiriniz geldiğinde hemen çıkarıp taze kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Yağlı Kağıt

-Ağızda dağılan kıyır kıyır kurabiyeler yapmak için tereyağı kullanmak şart. Elbette margarinle kurabiye hamuru yapmak da pek mümkün ancak tereyağının içerdiği su oranı göz önünde bulundurulduğunda, kurabiye hamuru yapmak için en şık olanı gözünüz kapalı tereyağını tercih etmek olmalı.

Tereyağ

-Sirke; börek, kurabiye, poğaça gibi hamurların gizli kahramanı bizce. İşte o bütün ağızda dağılma hareketini, o kıyır kıyır dokuyu bir iki damla sirkeyle çözebilirsiniz.

Sirke

-Aslında en çok toz şeker kullanılsa da pudra şekerinin pürüzsüz dokusu çoğu kurabiye hamuruna çok yakışıyor. Tek dikkat edilmesi gereken, eğer tarifteki toz şekeri, pudra şekeriyle değiştirecekseniz toz şekerin yarısı oranında pudra şekeri ilave etmek.

Pudra Şekeri

-Çoğu kurabiye için 180 derecelik ısı fazladır. Her kurabiyenin şekli, boyutu ve hacmi 180 derecelik ısıyı kaldıramayabilir. Hal böyle olunca ince şekilli kurabiyeleri 160 derecede 7-8 dakika pişirmek, hafif kalın şekilli kurabiyeleri de 165 derecede 10-15 dakika pişirmek yeterlidir.

Kurabiye pişirme

-Eğer tereyağı kullandıysanız tarifinizde, kurabiye hamurunun fırından çıktığında ortasının yumuşak olması normaldir. Oda sıcaklığında 5-10 dakika dinlendikten sonra sertleşeceklerdir. İşte tüm bilmeniz gerekenler bunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: