Kategoriler

10 Dakikada Çikolatalı Pasta

Kolay Pasta Tarifi

Sadece 10 dakikada çikolatalı pasta yapmaya ne dersiniz? Bu pastayı istediğiniz bir kelepçeli kapta, borcamda ya da porsiyonluk kuplarda hazırlayabilirsiniz.

10 dakikada çikolata pasta yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Çikolatalı Pasta Malzemeleri

Tabanı için;

  • 150 gram Petibör bisküvi (burçak, yulaflı vs. de olur)
  • 75 gram tereyağ
  • Yarım çay bardağı süt

Kreması için;

  • 100 gram sütlü çikolata
  • 100 gram bitter çikolata
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 paket (175 gram) Philadelphia (Türkiye’deki arkadaşlar Sek süt beyaz, krem peynir, Pınar taze peynir, labne kullanabilirler)

Süsleme için;

  • Hindistan cevizi
  • Antep fıstığı

10 Dakikada Çikolatalı Pasta Tarifi

İlk olarak 75 gram tereyağını ocakta erimeye alıyoruz. Yağ erirken biz de bu arada 150 gram Petibör bisküvimizi bir kaç dakika kadar rondadan geçiriyoruz. İsteğe bağlı olarak burçak bisküvi, yulaflı bisküvi vs. kullanabilirsiniz.

Erittiğimiz tereyağını rondodan geçirdiğimiz bisküvilerin üzerine döküyoruz. Yarım çay bardağı sütü de üzerine ekledikten sonra rondodan tekrar geçiriyoruz.

Sütü eklememizdeki amaç pastamızın tabanının kıtır değil, yumuşak olmasını sağlamak.

Çikolatalı Pasta Tabanı

Pastamızı yapacağımız kabın altına yağlı kağıt serdikten sonra hazırladığımız bu pasta tabanını güzelce kabımıza alıp düzleştiriyoruz. Bardağın arkası ile de üzerine bastırıp sertleştiriyoruz.

Kremamız için 1 çay bardağı sütü tencereye alıp kaynama seviyesine gelinceye kadar ısıtıyoruz. Çikolataları da ince ince doğruyoruz ve bir kaseye alıyoruz.

Çikolataların üzerine de sıcak sütü döküp karıştırarak çikolataların erimesini sağlıyoruz. İçerisine de Sek süt beyaz, Pınar beyaz ya da labne ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz.

10 Dakikada Pasta Yapımı

Hazırladığımız bu kremayı da hazırladığımız tabanın üzerine döküyoruz ve güzelce yayıp düzlüyoruz. Dekoru için de çatalla üzerine desen yapıyoruz ve hazır hale getiriyoruz.

10 dakikada çikolatalı pasta tarifi hazırdır. Pastayı vaktiniz varsa 1 gece yoksa 3 saat kadar buzdolabında saklıyoruz ve daha sonra dilimleyerek servis yapıyoruz.

Çikolatalı Pasta Yapımı

Dekoru için ise üzerine Hindistan cevizi ve Antep fıstığı kullanabilirsiniz. Bu güzel tarif için masmavi3mutfakta‘ya teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: