Kategoriler

Tam Ölçülü Şekerlenmeyen Çilek Reçeli Tarifi

tam ölçülü şekerlenmeyen çilek reçeli tarifi

Tam ölçüsü ile garanti bir çilek reçeli tarifi paylaştım. Kimine sulu gelebilir ama bekledikçe kıvamı çok güzel oluyor. Eğer ki daha koyu istiyorsanız 30 dakika yerine 45 dakika boyunca pişirebilirsiniz.

Ben çok marmelat tarzı sevmediğim ve çilekleri tane tane sevdiğim için her sene bu şekilde yapıyorum, eğer denemediyseniz bir de böyle denemenizi tavsiye ederim.

Kış için saklayacaksanız sıcak sıcak kavanozlara koyup temiz kullanılmamış kapaklarla kapatıp serin yerde ya da dolapta muhafaza edebilirsiniz. edebilirsiniz.

Çilek Reçeli Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 1 kilogram çilek
  • 600 gr şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon tuzu ya da bir adet limonun suyu

Tam Ölçülü Şekerlenmeyen Çilek Reçeli Tarifi

İlk önce çileklerin saplarını temizleyip güzelce yıkıyoruz. Yıkadığımız çilekleri genişçe bir tencereye alıp üzerine 600 gram şekeri gezdiriyoruz.

Tencerenin kapağını kapatıp bu şekilde 24 saat kadar bekletiyoruz. İlk 2 – 3 saat geçince şeker biraz eriyecek, karıştırıp bekletmeye devam ediyoruz.

Şimdi orta ateşten biraz daha yükseğe ayarlayıp kaynayana kadar karıştırmadan bekliyoruz. Kaynamaya başlayınca 1 kere karıştırıp içerisine 1 çay kaşığı tereyağ ekliyoruz.

Daha sonra en büyük ocağın en kısık ayarında 30 dakika kadar kaynamaya devam ediyoruz. İlk etapta çok sıvı gibi gözükse de bekledikçe katılaşacaktır.

İçerisine 1 çay kaşığı limon tuzunu da ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alıyoruz. Sıcak sıcak kavanozlara koyup kapaklarını kapatarak dinlenmeye bırakıyoruz.

Şekerlenmeyen çilek reçeli tarifi hazırdır. En az 12 saat dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Bu enfes reçel tarifi ve çok daha fazlası için Seval Mutfakta Youtube Kanalı’na abone olmayı unutmayalım.

NOT: Çilekleri 24 saat şekerin içerisinde bekletmenizi tavsiye ederim. Öbür türlü hemen pişirdiğinizde ileriki zamanlarda şekerlenme yapabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: