Kategoriler

Safran Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir

Safran Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Safran, mor renkli güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Çiğdem cinsinden soğanlı bir bitki olan safran, aslında bir baharat çeşididir. Dünyada en fazla İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetişmesine karşılık, ülkemizde de Safranbolu’da yetişmektedir. Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safran, oldukça zor üretilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilo safran edilebilen bir üretime sahiptir. Dünyada en çok aranan baharatlardan biri olan safran, kendi ağırlığının 100 bin katı suyu, sarı renge boyama özelliğine sahiptir.

Yemeklerde, pasta yapımında ve tıpta kullanılan safran, 150’den fazla uçucu ve aroma taşımaktadır.  Safranın faydaları ne kadar fazla olsa da zor bulunması ve zor yetiştiriliyor olması safranı oldukça pahalı bir ürün haline getirmektedir. Safran yetiştiriciliğinin tarihi M.Ö. 3 bin yılına kadar uzanmaktadır. Binlerce yıl öncesinde bile yetiştirilen safran pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta idi.

1-Safranın Kullanım Alanları: Safranın pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle de dünyanın en önemli, pahalı ve az bulunan baharatıdır. Daha sonrasında ise safran tıpta pek çok hastalığın tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Safranın bal ile karıştırılarak macun yapılması ve düzenli yenmesi böbrek taş ve kumlarının dökülmesine etki etmektedir.

2-Boya Sanayi: Safran, kendi ağırlığının 100 bin katı fazla sıvıyı satı renge boyayabilmektedir. Bu nedenle de gıda, kozmetik ve ilaç sanayisinin yanında boya sanayisinde de kullanılmaktadır.

3-Kadın Hastalıkları: Kadınların en büyük sıkıntılarından biri de adet öncesi semptomlardır. Adet gecikmesi, adet sancısı ve adet öncesi gerginlik hemen her kadının yaşadığı problemlerdendir. Safran kadınların adet sıkıntıları ile mücadele de yardım sağlarken, rahim kaslarını uyararak adet söktürücü bir etki sağlamaktadır.

4-Sakinleştirici: Keskin bir kokuya sahip olan safran, sinirlere uyarıcı etkisi ile sinir zayıflığını önler ve rahatlatıp yatıştırır. Ayrıca vücuda dinçlik ve enerji verir.

5-Diş Sağlığı: Pek çok faydasının yanı sıra diş ve ağız için de faydalı olan safran, diş etlerindeki zararlı bakterileri yok eder, diş eti hastalıkları ile mücadele eder ve diş eti ağrılarını ve kanamalarını yok ederken diş etlerini güçlendirir.

6-Harici Kullanımı: Pek çok bitkisel ürün gibi dâhili kullanımının yanı sıra harici kullanımda da faydaları görülen safran, özellikle de yara ve çıbanlar üzerinde etkili olmaktadır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp yara ve çıbanların üzerine merhem gibi sürülmesi ile iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

7-Safranın Kullanılmaması Gereken Durumlar: Safran, güçlü bir adet söktürücüdür. Bu nedenle de düşüğe sebep olabileceği için kesinlikle hamiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca oldukça kuvvetli ve etkili olması sebebiyle de fazla kullanılmaması gereken bir bitkidir.

Dünyada bir yerleşim yerine adını veren tek bitki olan safran, pek çok derde deva, çok faydalı bir üründür. Yetiştirilmesinden kullanım alanlarına ve faydalarına kadar pek çok konuda bilgi edinebilmek için sitemizin linkine tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: